از رصد

از رصد "ذره خدا" تا کهکشان هیولا

پایگاه خبری "اسپیس"، منتخبی از اخبار فضایی روزهای اخیر را منتشر کرد.


به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، پایگاه اسپیس منتخبی از اخبار فضایی برتر روزهای اخیر را منتشر کرده است.


استعفای فضانورد ناسا"راب کولین"(Robb Kulin)  فضانورد ۳۵ ساله آمریکایی ناسا پس از گذراندن دو سال دوره آموزشی در "مرکز فضایی جانسون" در شهر هیوستون آمریکا به دلایل شخصی تصمیم به ترک این مرکز گرفت.


راب کولین مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک خود را از "دانشگاه دنور" و مدرک دکترای خود در رشته مهندسی علم مواد را از "دانشگاه کالیفرنیا" در سن‌دیه‌گو اخذ کرد.


پس از نیم قرن این نخستین بار است که یک فضانورد حین آموزش استعفا می‌دهد زیرا آخرین باری که یک فضانورد ناسا را ترک کرده بود سال ۱۹۶۸ بوده است.


تولد ۱۰۰ سالگی نخستین رایانه انسانی۲۶ اوت تولد ۱۰۰ سالگی "کاترین جانسون"(Katherine Johnson) نخستین رایانه انسانی بود. کاترین کلمن گلوب جانسون ۲۶ اوت سال ۱۹۱۸ ‏در وایت سولفور اسپرینگ، غرب ایالت ویرجینیا متولد شد. این بانوی آمریکایی-آفریقایی یکی از فیزیکدانان و ریاضیدانان نامی است که با ناسا در اوایل به کارگیری رایانه‌ها همکاری می‌کرد. او بخاطر دقت در محاسبات فضانوردی معروف بود، وی کارهای فنی ناسا را هدایت کرد. در طول زمان فعالیتش، مسیرهای پرتابی، زمان پرتاب‌ها و مسیرهای اضطراری برگشت بسیاری از پروازها از جمله اولین ماموریت‌های ناسا در طرح مریخ با حضور "جان گلن" و "آلن شپرد"  و در سال ۱۹۶۹ پرواز به ماه با آپولو۱۱ طی برنامه شاتل‌های فضایی را محاسبه کرده بود. محاسبات او برای موفقیت این ماموریت‌ها حیاتی بودند. جانسون همچنین محاسباتی برای پرواز به کره مریخ را نیز انجام داده است. در سال ۲۰۱۵ جانسون موفق به دریافت "نشان افتخار آزادی ریاست جمهوری"  از باراک اوباما رییس جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا شد.


رصد ذره خدافیزیکدانان "سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای"(CERN)  "بوزون هیگز"(Higgs boson) را که برای نخستین بار به دو کوارک (یک ذره بنیادی و یکی از اجزای پایه‌ای تشکیل ماده) تقسیم شده بود، رصد کردند. بوزون هیگز  معروف به "ذره خدا"، یک ذره بنیادی اولیه دارای جرم است که وجود آن توسط مدل استاندارد فیزیک ذرات اثبات شده‌ است. مشاهده تجربی این ذره باعث شد دانشمندان بتوانند درباره چگونگی جرم‌دار شدن ماده توسط ذرات بنیادی بدون جرم دیگر، توضیح دهند. به‌طور خاص، بوزون هیگز، می‌تواند دلایلی برای تفاوت‌های بین فوتون که بدون جرم است و  بوزون‌های w و z که نسبتا پرجرم هستند، ارائه کند. جرم ذرات بنیادی، تفاوت‌های بین الکترومغناطیس و نیروی هسته‌ای ضعیف در ساختار میکروسکوپیک ماده موثر هستند، بنابراین، بوزون هیگز یک مولفه بسیار مهم در دنیای ماده‌ است.


 این مشاهدات یک حمایت مهم از "مدل استاندارد"(Standard Model) ذرات بنیادی است.


مدل استاندارد فیزیک ذرات بنیادی نام نظریه‌ای مربوط به نیروهای الکترومغناطیس، هسته‌ای قوی، هسته‌ای ضعیف و همچنین طبقه‌بندی ذرات زیراتمی ‌است. این مدل در نیمه دوم قرن بیستم در نتیجه تلاش‌های مشارکت‌آمیز دانشمندان در عرصه جهانی شکل گرفت.


آرزوی سفر به فضا در سال ۲۰۲۲به گزارش روزنامه هندوستان تایمز، رهبران دولتی در هند اظهار کرده‌اند که طی یک برنامه ریزی جاه‌طلبانه این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۲ فضانوردان خود را به فضا اعزام کند.


کهکشان هیولامحققان در مطالعه اخیرشان توسط رصدخانه "آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما"(Atacama Large Millimeter Array) در شیلی موفق به رصد یک کهکشان هیولا مانند به نام"COSMOS-AzTEC-۱" که ۱۲.۴ میلیارد سال نوری از زمین دور است، شده‌اند. آنها دریافتند که سرعت تشکیل ستارگان در این کهکشان ۱۰۰۰ بار سریع‌تر از کهکشان راه شیری است.


توقف نشت هوای ایستگاه فضایی بین‌المللیفضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی نشتی یکی از فضاپیماهای متصل به این ایستگاه را که احتمالا به دلیل برخورد یک ریزشهاب‌سنگ ایجاد شده بود، گرفتند. فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی برای یافتن و ترمیم یک نشتی هوا که در یکی از فضاپیماهای "سایوز" (Soyuz) متصل به ایستگاه کشف شد، اقدام کردند. به نظر می‌رسد این نشتی توسط یک ریزشهاب‌سنگ ایجاد شده باشد، اما اکنون با ثابت نگه داشتن فشار ایستگاه، مشکل برطرف شده است و خدمه، فرآیندهای عیب‌یابی و ترمیم را انجام دادند. طبق اعلام "سازمان فضایی روسیه روسکاسموس"(Roscosmos) که مسئولیت دو فضاپیمای سایوز که در حال حاضر به ایستگاه فضایی متصل هستند را برعهده دارد، علت نشت احتمالا ناشی از برخورد یک ریزشهاب‌سنگ با ایستگاه فضایی است، زیرا به نظر می‌رسد آسیب، خارجی است. این برخورد احتمالی موجب ایجاد یک شکاف دو میلی‌متری در ماژول مدارگرد "سایوز MS-۰۹" شده است.


رصد شهاب‌واره۲۸ اوت افراد ساکن غرب استرالیا شاهد یک "شهاب واره"(fireball) بی نظیر ۵۰ سانتی متری در آسمان بودند. در ستاره‌شناسی به قطعه‌های صخره با فلز که در فضا شناورند، شهاب‌واره گفته می‌شود. شهاب‌واره‌ها اکثرا اجرام ریزی هستند که در فضا حرکت می‌کنند.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top