کشف 3 جرم در مرکز کهکشان راه شیری

کشف 3 جرم در مرکز کهکشان راه شیری

محققان سه جرم عجیب را در نزدیکی "کمان A*"(Sagittarius A*) یافتند. کمان‌ A، یک منبع قوی امواج رادیویی بسیار فشرده و پرجرم در مرکز کهکشان راه شیری است و تصور می‌شود که یک سیاه‌چاله ابر پرجرم باشد.


به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، پس از 12 سال مشاهده  "تلسکوپ‌های کک"(W. M. Keck Observatory) در رصدخانه مونوکی در هاوایی، محققان دریافتند که در حال حاضر سه جرم اسرارآمیز در اطراف این سیاه چاله عظیم قرار دارند.

محققان توضیحات زیادی درباره این جرم‌ها نداده‌اند، اما فرضیه آنها این است که این‌ها بخشی از اجرام "کلاس جی" (G-class) هستند.


اجرام کلاس جی چه هستند؟


در سال 2004، گروهی از اخترشناسان یک جرم قرمز رنگ و خاکی را که در اطراف کمان‌ A می‌چرخیدند، مشاهده کردند. محققان این اجرام را G1 نامیدند سپس در سال 2012 نیز یک جرم مشابه به G1 که در حال چرخش بود مشاهده کردند و آن را G2 نامیدند. دانشمندان در ابتدا معتقد بودند که آنها ابرهای گاز هستند.


با این حال، هنگامی که اجرام به کمان A نزدیک شدند، ستاره شناسان نظر خود مبنی بر ابرهای گازی بودن را تغییر داده و تصور کردند که G1 و G2 ستاره‌های پف کرده هستند. آنها به اندازه کافی عظیم بودند تا بتوانند از سیاه چاله جدا شده و توسط یک ابر بزرگ گرد و غبار و گاز محاصره شوند.


جی3،جی4 و جی5


با استفاده از "طیف سنج تصویربرداری مادون قرمز کک" (OSIRIS)، محققان توانستند گاز و گرد و غبار اطراف سیاه چاله را اندازه گیری کنند، که این امر باعث شد تا این سه جسم جدید فوق العاده سریع و در حال حرکت نزدیک به کمان A را بیابند.


"جی3، جی4 و جی5 " (G3, G4, And G5) اجرام روشن، قرمز رنگ و غبارآلودی هستند که هیدروژن منتشر می‌کنند. آنها دمای نسبتا کمی دارند و دمای آنها چند صد کلوین ثبت شده است. در مقابل، ستارگان طبیعی دارای درجه حرارت 2000 کلوین و بالاتر هستند. آنها همانند ابرها پف کرده به نظر می‌رسند، اما آنها مانند ستاره‌های فشرده و جامد هستند. از دید محققان، این اجرام با سرعت یک دهم سرعت G1 وG2  در حال حرکت هستند و روشن‌تر از آن دو نیز هستند.


در نزدیکی مرکز راه شیری، حدود یک دهم سال نوری دور از سیاه چاله 36 ستاره عظیم جوان به نام ستاره B در مدارهای طولانی در اطراف سیاه چاله، قرار دارند.


مشکل این است که حضور این سیاهچاله، ایجاد ستاره‌های جدید در این قسمت از کهکشان را غیرممکن می‌سازد. محققان معتقدند که "مکانیزم کوزای" (Kozai- mechanism) می‌تواند توضیحی ارائه دهد. هنگامی که دو ستاره کنار هم در نزدیکی یک سیاهچاله قرار دارند، نیروی عظیم گرانش سیاهچاله، مدارهای خود را منحرف می‌کند و باعث می‌شود آنها با یکدیگر برخورد کنند.


این برخورد سبب می‌شود تا این ستارگان با یکدیگر ترکیب شده و مقدار زیادی انرژی تولید کنند و این عمل باعث تولد یک ستاره عظیم جدید احاطه شده توسط یک ابر خاکی و قرمز رنگ می‌شود.


محققان به مطالعه خود درباره این اجسام ادامه خواهند داد. مطالعات محققان 6 ژوئن در" نشست انجمن نجوم آمریکا"(American Astronomical Society Meeting) در دنور ارائه شد.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top