رصد یکی از قدیمی‌ترین ستارگان کهکشان راه شیری

رصد یکی از قدیمی‌ترین ستارگان کهکشان راه شیری

اخترشناسان اسپانیایی موفق به مشاهده یکی از قدیمی‌ترین ستارگان کهکشان راه شیری شدند.


به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، دانشمندان اسپانیایی یکی از اولین کهکشان ستارگان راه شیری را رصد کرده‌اند.


محققان موسسه اخترفیزیک اسپانیا (de Astrofísica de Canarias)یک ستاره که 7500 سال نوری از زمین فاصله دارد را مشاهده کرده‌اند و به نظر آنها  این ستاره یکی از قدیمی‌ترین ستارگان کهکشان راه شیری است.


این ستاره در "هاله"(حلقه‌ای از نور که برخی از شب‌ها دور ماه دیده می‌شود) کهکشان راه شیری واقع شده است و هنوز هم در فازی است که اکثر ستارگان بیشتر عمر خود را درآنجا هستند  و این فاز "رشته اصلی"( Main Sequence) نامیده می‌شود.


"دیوید آگوآدو" (David Aguado) محقق این پژوهش می‌گوید: ما فقط تعداد اندکی از این نوع ستارگان را در هاله کهکشان می‌شناسیم.


منبع انرژی ستاره، همجوشی هیدروژن در هسته آن است. نام این ستاره "J0815+4729" است که ستاره‌ای با فلزینگی بالا و کربن نسبتا بالا است و دمای آن 400 درجه گرم‌تر از خورشید است.


دانشمندان این ستاره را با استفاده از ابزار (OSIRIS)که سیستم نوری برای تصویربرداری و طیف سنجی با ضخامت متوسط است، در آسمان جزایر قناری یافتند.


محققان توضیح دادند که طیف سنجی به آنها اجازه می‌دهد تا با تجزیه نور اجسام آسمانی، به مطالعه خواص فیزیکی و شیمیایی آنها بپردازند.


"جونای گونزالز هرناندز" (Jonay González Hernández) محقق این پژوهش گفت: ما می‌دانیم که این ستاره تنها یک میلیونم کلسیم و آهن خورشید را دارا است، اما این ستاره دارای محتوای نسبتا زیادی از کربن است که تقریبا 15 درصد از فراوانی خورشید است. به رغم عمر زیاد و دوری این ستاره از زمین ما توانستیم آن را مشاهده کنیم.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top