کشف برخی از قدیمی ترین ستاره ها در کهکشان راه شیری

کشف برخی از قدیمی ترین ستاره ها در کهکشان راه شیری

نتایج مطالعه ستاره شناسان امریکایی از کشف برخی از قدیمی ترین ستاره ها در کهکشان راه شیری نشان دارد.


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، محققان دانشگاه ایالتی جورجیا در این مطالعه با تعیین موقعیت و سرعت مماسی ستاره ها موفق به کشف برخی از قدیمی ترین ستاره ها در این کهکشان شدند.

سرعت مماسی یا حرکت مماسی، حرکت ستارگان در راستای عمود بر دید ناظر است که در رصدها می ‌توان این حرکت را به صورت تغییر مکان ستاره در آسمان مشاهده کرد.

به گفته محققان، ستاره ها نیز درست همانند انسان ها یک طول عمر متشکل از تولد، جوانی، بزرگسالی، پیری و مرگ دارند.

محققان در این مطالعه محور تمرکز خود را بر ستاره های قدیمی که همچنین به زیرکوتوله های سرد معروف هستند و دمایی سردتر از خورشید دارند، قرار دادند.

از سوی دیگر کهکشان راه شیری تقریبا 14 میلیارد سال سن دارد و قدیمی ترین ستاره ها در مرحله اولیه شکل گیری این کهکشان تشکیل شده اند که بنابراین حدود شش تا 9 میلیارد ساله سن دارند.

این ستاره ها در منطقه 'هاله' (halo) - یک جزء کروی از کهکشان راه شیری که ابتدا تشکیل شد- یافت می شوند؛ در این منطقه ستاره های قدیمی در مدارهایی که بسیار بلند و کج هستند، حرکت می کنند. اما ستاره های جوان تر در کهکشان راه شیری به همراه یکدیگر در راستای دیسک کهکشان در مدارهای تقریبا دایره ای می چرخند.

محققان در این مطالعه که در شماره نوامبر 2017 مجله The Astronomical Journal منتشر شد، برای شناسایی تعداد ستاره های جوان، بزرگسال و پیر، یک سرشماری از حوالی منظومه شمسی انجام دادند.

آنها با استفاده از روشی به نام ستاره سنجی موقعیت ستاره ها را اندازه گرفتند و توانستند حرکت ستاره ها را در آسمان، فاصله آنها و احتمال داشتن یک هم نشین پنهان برای هر ستاره که به دور آن بچرخد را تعیین کنند.

کار این گروه باعث شد که جمعیت ستاره های پیر منظومه شمسی ما تا 25 درصد افزایش یابد. در میان این ریز کوتوله های (ستاره های قدیمی) جدید محققان همچنین دو ستاره قدیمی دوتایی کشف کردند که معمولا به تنهایی و نه به صورت دوتایی دیده می شوند.

محققان همچنین در این مطالعه خصیصه دیگری از ستاره های زیرکوتوله را نیز که همان سرعت حرکت انها در آسمان است، به دقت مورد بررسی قرار دادند.

به گفته محققان، ستاره ها در سه بعد در آسمان حرکت می کنند و تنها چند ستاره مستقیم به سمت ما حرکت می کند و یا مستقیم از ما دور می شود.

محققان در این مطالعه متوجه شدند که اگر ستاره ای، سرعت مماسی بیش از 200 کیلومتر در ثانیه داشته باشد ، این ستاره پیر محسوب می شود.

آنها افزودند: بنابراین بر اساس حرکات ستاره ها در کهکشان راه شیری، می توان ارزیابی کرد که آیا یک ستاره پیر است یا خیر. بطور کلی هر چه یک ستاره پیرتر باشد سریع تر حرکت می کند.

محققان با استفاده از حد نهایی سرعت مماسی و مقایسه داده های ستاره ای با سایر داده های موجود ستاره ای، 29 ستاره قدیمی پیدا کردند که پیش از این شناسایی نشده بودند.

به گفته ستاره شناسان کشف ستاره های قدیمی می تواند به کشف سیاره های جدید منجر شود.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top