کشف پیوند گم شده ای در شیمی که احتمالا به حیات روی زمین منجر شد

کشف پیوند گم شده ای در شیمی که احتمالا به حیات روی زمین منجر شد

شیمیدان های آمریکایی از کشف ترکیبی خبر دادند که به گفته آنها، می تواند یک سرمنشا مهم حیات روی زمین بوده باشد.


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، محققانی که در زمینه کشف ریشه های حیات تحقیق می کنند فرضیه ای ارائه داده اند که از اهمیت بروز یک واکنش شیمیایی به نام 'فسفریلاسیون' یا اضافه شدن یک گروه فسفات (PO4) به پروتئین یا سایر ملکول‌های آلی، برای گرد اوری سه ماده کلیدی اشکال اولیه حیات حکایت دارد.

اما تاکنون هیچ کس موفق نشده است عاملی را برای واکنش فسفریلاسیون کشف کند؛ عاملی که در اوایل تشکیل زمین موجود بوده باشد و این سه طبقه ماده کلیدی در اشکال اولیه حیات را یعنی رشته های کوتاه نوکلئوتید برای ذخیره اطلاعات ژنتیکی، زنجیره های کوتاه آمینو اسید (پپتید) برای انجام کار اصلی سلول ها و لیپیدها به منظور ساخت ساختارهای کپسولی نظیر دیواره سلولی را در کنار هم و تحت شرایط واقع بینانه یکسان تولید کرده باشد.

اکنون شیمیدان های موسسه تحقیقاتی Scripps در آمریکا موفق شده اند که چنین ترکیبی را کشف کنند؛ این ترکیب diamidophosphate یا DAP نام دارد.

'رامانارایانان کریسناموری' استاد شیمی در موسسه تحقیقاتی Scripps و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما حدس می زنیم یک ترکیب شیمیایی برای واکنش فسفریلاسیون احتمالا این سه ماده کلیدی را گرد اورد و این امکان را فراهم کرد که سایر واکنش های شیمیایی به طور بالقوه اولین موجودات ساده سلولی را تولید کنند. این مطالعه در نشریه Nature Chemistry منتشر شده است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top