انفجار خورشیدی با قدرتی معادل یک میلیارد بمب هیدروژنی

انفجار خورشیدی با قدرتی معادل یک میلیارد بمب هیدروژنی

محققان انگلیسی روز چهارشنبه (پانزدهم شهریورماه) انفجاری را در سطح خورشید مشاهده کردند که قدرت آن معادل یک میلیارد بمب هیدروژنی بود.


به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از تلگراف، این پدیده بزرگترین انفجار خورشیدی در طول 12 سال گذشته و هشتمین انفجار بزرگ در سطح خورشید از زمان ثبت سوابق جدید از سال 1996 میلادی محسوب می‌شود.

تشعشعات حاصل از این انفجار در یک بازه زمانی 48 ساعته قابل مشاهده بود و شفق بی‌نظیری را در آسمان سرزمین‌های نیمکره شمالی زمین از جمله انگلیس و اسکاتلند ایجاد کرد.

محققان برای مشاهده این پدیده از یک تلسکوپ فضایی موسوم به Swedish Solar Telescope واقع در جزیره La Palma از مجموعه جزایر قناری بهره گرفتند. رصد انفجارهای خورشیدی با استفاده از تلسکوپ‌های مستقر در زمین بسیار دشوار است، زیرا در هر زمان تنها یک دویست و پنجاهم سطح خورشید قابل مشاهده است و در عمل رصد کردن مکان مناسب در زمان مناسب یک خوش‌شانسی محسوب می‌شود.

به گفته محققان در حال حاضر فعالیت‌های سطح خورشید به حداقل رسیده است؛ به عبارت دیگر تعداد مناطق فعال که احتمال وقوع انفجار در آنها وجود دارد، اندک است و در نتیجه احتمال وقوع دو انفجار در یک نقطه زیاد است.

محققان با رصد این انفجار که در گروه موسوم به X طبقه بندی می‌شود، اطلاعات زیادی را در مورد چگونگی و علت شکل‌گیری این پدیده به دست آوردند و امیدوارند این اطلاعات در آینده امکان پیش‌بینی وقوع چنین انفجارهایی را فراهم کند تا تدابیر مناسبی برای محافظت از ماهواره‌ها و فضاپیماها در برابر این پدیده اتخاذ شود.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top