نمایی از ادغام دو کهکشان توسط هابل

نمایی از ادغام دو کهکشان توسط هابل

11 آگوست 2019 برابر با 20 اَمرداد 1398.این رقص، سرنوشتی جز نابودی ندارد!

آن‌چه که این دو کهکشان بزرگ را به هم پیوند داده، یک پل کیهانی به طول بیش از 75 هزار سال نوری است.

این پل که از ستارگان، گاز و غبار درون دو کهکشان تشکیل شده، در نتیجه‌ی عبور نزدیک آن‌ها از کنار یک‌دیگر و برقراری یک جاذبه‌ی قوی بین این دوسامانه‌ی عظیم ستاره‌ای، می‌باشد.

هم‌چنین، وجود تعداد زیادی خوشه‌ی ستاره‌ای آبی رنگ در کهکشان سمت راست، موسوم به NGC3808A، نشان از فروریختن ساختارهای ستاره‌ای، بین دو کهکشان دارد.

برخلاف کهکشان سمت راست که از روبه‌رو دیده می‌شود، کهکشان مارپیچی سمت چپ، با نام NGC3808B، از لبه دیده شده، و به نظر می‌رسد که به طرز عجیبی، در راستای قطب‌هایش، درون مواد این پل بین کهکشانی، پیچیده شده است.

حاصل عبور نزدیک این دو کهکشان، تشکیل یک سامانه‌ی عجیب به نام Arp87 است، که در هیچ دسته‌ای از لحاظ ریخت‌شناسی قرار نگرفته و تنها می‌توان آن را، یک سامانه‌ی بی‌قاعده خطاب کرد!

هرچند، سرنوشت اجتناب‌ناپذیر این رقص کیهانی، و به دور هم گشتن‌های مکرر در طی میلیاردها سال، چیزی جز مرگ یک کهکشان در دیگری نیست، لکن، نهایتاً، یک سامانه‌ی بزرگ‌تر، اما، هم‌چنان بی‌قاعده، به نام Arp87 متولد خواهد شد.

این زوج کهکشانی، با فاصله‌ای در حدود 300 میلیون سال نوری از ما، در راستای صورت فلکی شیر (اسد) قرار گرفته‌اند.

جالب است بدانید، کهکشان سوم در این نما، که در منتهی‌الیه سمت چپ تصویر، به وضوح، از لبه دیده می‌شود، ربطی به دو کهکشان دیگر نداشته و در فاصله‌ای نسبتاً زیاد از آن‌ها، در پس‌زمینه‌ی تصویر قرار دارد!

Arp 87: Merging Galaxies from Hubble


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top