کهکشان مارپیچی NGC1566: رقاص اسپانیایی

کهکشان مارپیچی NGC1566: رقاص اسپانیایی

02 جولای 2019 برابر با 11 تیر 1398.حتی اگر کامل هم نباشد، این کهکشان مارپیچی، یکی از خوش‌عکس‌ترین کهکشان‌ها در عالم است.

 

NGC1566، جزیره‌ای کیهانی، شامل میلیاردها ستاره است، که 40 میلیون سال نوری دورتر، در راستای صورت فلکی ماهی طلایی قرار دارد؛ آن چه که این کهکشان را زیباتر از همیشه می‌کند، نمای تمامرخی است که از آن می‌بینیم.

 

NGC1566، در طبقه‌بندی کهکشان‌های مارپیچی، در رده‌ای قرار گرفته که "طرح عظیم" نام دارد. این رده بیان می‌کند، کهکشان، دارای دو بازوی مارپیچی شاخص و کاملاً مجزا از یک‌دیگر است.

در این نما، خوشه‌های ستاره‌ای آبی‌رنگ و ردهایی از غبار کیهانی تاریک در میان آن‌ها، به خوبی دیده می‌شوند.

 تصاویر متعددی از این کهکشان مارپیچی، توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده تا، زمینه را برای مطالعه‌ی چه‌گونگی شکل‌گیری ستارگان در آن، ابرنواخترها و فعالیت عجیب هسته‌اش، فراهم نماید.

برای خلق این این تصاویر دیدنی، دسترسی آنلاین به بایگانی میراث هابل، طوری فراهم شده، که حتی یک فرد آماتور نیز، می‌تواند آن‌ها را دانلود کرده، با یک‌دیگر ترکیب نموده و به پردازش دیجیتالی‌شان بپردازد.

 

درخشش خیره‌کننده‌ی مرکز این کهکشان مارپیچی، آن را در زمره‌ی یکی از نزدیک‌ترین و پرنورترین اعضای کهکشان‌های فعال سِیفرت قرار می‌دهد؛ به طوری که، قرار گرفتن یک سیاه‌چاله‌ی ابرپُرجرم در مرکز این کهکشان، می‌تواند باعث تأثیرگذاری بر روی گازها و حتی عاملی برای ویرانی ستارگان اطرافش باشد.

NGC 1566: The Spanish Dancer Spiral Galaxy


تهیه‌کنندگان تصویر:
NASA, ESA, Hubble


پردازش تصویر:
Leo Shatz
مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top