بدترین انقراض در طول تاریخ زمین شناسی چه بود؟

بدترین انقراض در طول تاریخ زمین شناسی چه بود؟


1395/01/08

اما در طول ۵ دوره در ۵۰۰ میلیون سال گذشته، سرعت این انقراض بسیار افزایش یافت حداقل در زمان زمین شناسی ۵۰ تا ۹۰ درصد از زندگی از بین رفته است. مشهورترین انقراض دسته جمعی در ۶۵ میلیون سال قبل اتفاق افتاده است وقتی که دانیاسورها به کلی از بین رفتند و از آن بعنوان انقراض کرتاسه یاد میکنند. گفته میشود این رویداد پس از برخورد یک سیارک عظیم به زمین اتفاق افتاده است. دانیاسور ها تنها قربانی این اتفاق نبودند تقریبا ۵۰ درصد از اشکال حیات تحت تاثیر این رخداد آسیب دیدند.

این انقراض به اندازه ای که به نطر میرسید بد نبود، قرنها قبل از اینکه دایناسور ها روی سیاره ی ما چشم باز کنند تقریبا ۲۵۰ میلیون سال پیش انقراض پرمین تریاسه رخ داد که باعث شد ۹۰ درصد از زندگی روی کره ی زمین از بین برود. دانشمندان نظریه های مختلفی در مورد علت آن دارند برخی بر این باورند که یک دنباله دار بزرگ یا یک سیارک دقیقا مشابه انقراض دایناسورها موجب این رخداد شده است. اما اخیرا دانشمندان فعالیتهای کنونی عظیم آتشفشانی در سیبری را بعنوان علت پیشنهاد کرده اند. کربن دی اکسید و متان ساطع شده از آتشفشان میتواند اقیانوس ها را اسیدی کند و باعث گرم شدن بی رویه ی زمین شود و باعث انقراض میشود.

در سال ۲۰۱۴ دانشمندان در موسسه فناوری ماساچوست ایده ی آتشفشان را نسبت به بقیه ی نظریه ها ارجح تر دانستند و ادعا کردند، به لطف نیکلی که از آتشفشان تولید میشود یک ارگانیسم متان تولید به نام متانوسارسینا (Methanosarcina) رشد می یابد. این ارگانیسم برای بقا به نیکل نیاز دارد، زمانی که نیکل وارد منبع تامین آب شد و در سر تا سر جهان پخش گردید “متانوسارسینا” نیز گسترش یافت و به سرعت متان تولید میکند، عرضه ی آب تهی شده و گونه های مختلف از بین میروند و بدن تجزیه شده ی آنها یک منبع غذایی دیگر برای “متانوسارسینا” آماده کرده که متان بیشتری تولید کند.

EarlyEarthAsteroidsNASAالبته همه ی دانشمندان متقاعد نشدند ک یک ارگانیسم تک سلولی اشکالاتی به وجود بیاورد که امکان زندگی روی کره زمین را ۹۰ درصد کاهش دهد و شاید ترکیب سیارک و آتشفشان ها و موجوداتی که متان تولید می کنند، باعث به وجود آمدن این نیرو شود. دانشمندان مشاهدات خود را بر روی این پدیده ادامه دادند تا چیزی که همانند یک معمای فکری ذهن بشر را فرا گرفته حل کنند و آن این است که آیا میتوانیم کاری کنیم ک انقراضی با این مقیاس از وقوع دوباره اتفاق نیافتد؟

ترجمه: فاطمه دادوند / سایت علمی بیگ بنگمشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top