ماهواره هواشناسی

ماهواره هواشناسی" آیولوس" بامداد چهارشنبه پرتاب می‌شود

ماهواره هواشناسی" آیولوس"(Aeolus) فردا پرتاب خواهد شد.


به گزارش ایسنا، ماهواره هواشناسی"آیولوس"(Aeolus)  ماهواره دیدبانی زمین آژانس فضایی اروپا است و توسط شرکت فناوری هوافضا و صنایع جنگ افزاری اروپایی "ایرباس دیفنس اند اسپیس" (Airbus Defence and Space) طراحی و ساخته شده است.


ماهواره هواشناسی به نوعی از ماهواره‌ها گفته می‌شود که وظیفه اصلی یا دستکم مهم‌ترین وظیفه آنها نظارت و تحقیق در مورد وضعیت آب و هوا و اقلیم است. این گونه ماهواره‌ها ممکن است بنا بر شرایط منطقه‌ای خاص، مانند خط استوا و قطب‌ها، از نوع ثابت یا متحرک باشند.


ماهواره‌های هواشناسی بیشتر از ابرها و سامانه‌های ابری، چراغ‌های شهرها، آتش سوزی‌ها، آلودگی‌های زیست محیطی، شفق‌ها ، شن و ماسه، گرد و غبار، طوفان، برف، وضعیت یخ‌ها، مرزهای جریان‌های اقیانوسی، جریان‌های انرژی و انواع دیگری از اطلاعات زیست محیطی اطلاعات جمع‌آوری می‌کند.


ماهواره هواشناسی"آیولوس" از فناوری لیزر برای اندازه گیری باد در سراسر جهان استفاده خواهد کرد. هدف این ماهواره ارتقای پیش‌بینی وضع هوا است. داده‌های این ماهواره درک محققان از تغییرات و شرایط آب وهوایی مناطق گرمسیری را افزایش خواهد داد. 


در اساطیر یونانی، کلمه آیولوس به معنی پادشاه جزیره شناور آیولیا و خدای زمینی بادها است.


آیولوس نخستین ماهواره رصد بادهای روی زمین از سطح این سیاره و در فاصله ۳۰ کیلومتری استراتوسفر محسوب می‌شود.


"پوشن‌سپهر" یا "استراتوسفر" دومین لایه بزرگ اتمسفر است که بالای تروپوسفر و پایین قرار دارد.


ماهواره مذکور ۲۱ اوت(سه‌شنبه ۳۰ مرداد) ساعت ۲۱:۰۰ به وقت ساعت جهانی(۱:۳۰ بامداد چهارشنبه به وقت تهران ) سوار بر موشک "وگا "(Vega ) از "پایگاه فضایی گویان" فرانسه پرتاب خواهد شد.


آژانس فضایی اروپا پرتاب این ماهواره را به صورت زنده در سایت www.esa.int/live پوشش خواهد داد.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top