اولین استفاده مجدد

اولین استفاده مجدد "اسپیس ایکس" از موشک 100 بار مصرف

شرکت "اسپیس‌ایکس" موشک "بلاک 5"(block5) را که نسخه جدید فالکون 9 است و برای انجام 100 پرتاب ساخته شده است، برای بار دوم با موفقیت به فضا پرتاب کرد و بر روی زمین فرود آورد.


به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، دیشب اسپیس‌ایکس یک ماهواره را به مدار زمین‌ثابت(geostationary orbit) برد، اما این چیزی نیست که این ماموریت را ویژه می‌کند، بلکه موشک حامل آن است.


این شرکت فضایی خصوصی برای اولین بار از تقویت کننده "بلاک 5" استفاده مجدد کرد که بار قبل برای ارسال ماهواره "بنگلادش" پرتاب شده بود.


"بلاک 5" نسخه نهایی موشک "فالکون 9" است که اسپیس‌ایکس انتظار دارد تا 100 بار مورد استفاده قرار بگیرد.


پرتاب ماهواره بنگلادش با موشک بلاک 5 که در ماه مه انجام شد، اولین باری بود که از این موشک در یک ماموریت واقعی استفاده شد.


"اسپیس‌ایکس" مجبور شد پس از فرود، آن را از هم جدا کند تا اطمینان حاصل شود که می‌توان بدون نیاز به تعمیر و نگهداری بین پروازهای آینده، دوباره از آن استفاده کرد.


امید است قبل از اینکه این موشک نیاز به تعمیر و بازسازی پیدا کند، تا 10 بار از آن استفاده شود.


اینکه تنها 3 ماه طول کشید تا این تقویت کننده دوباره پرتاب شود، بسیار امیدوار کننده است و می‌تواند آغازگر یک دوره از پروازهای ارزان‌تر با تقویت کننده‌های قابل استفاده مجدد باشد.


اسپیس‌ایکس موشک بلاک 5 را از پایگاه پرتاب فضایی "مجموعه 40"(Complex 40) در ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا پرتاب کرد و آن را روی شناور "البته که هنوز عاشقتم"( Of Course I Still Love You) با موفقیت فرود آورد.


اکنون اسپیس‌ایکس به فکر تدارک سومین پرتاب برای این موشک مدرن است.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top