عکاسی تایم‌لپس از آسمان شب

عکاسی تایم‌لپس از آسمان شب

هدف عکاسی تایم‌لپس ثبت حرکاتی است که به آهستگی انجام می‌شوند و حرکت ستاره‌ها و اجرام آسمانی نیز یکی از بهترین سوژه‌ها برای این کار است. کاری که با دوربین‌های دیجیتال و نرم‌افزارهای مختلف امروزی به آسانی ممکن است.

 

در آسمان شب سوژه‌های متعددی برای ساخت ویدئو تایم‌لپس وجود دارد. از حرکت راه شیری و ستاره‌ها گرفته تا تغییر نور آسمان و محیط بر اثر طلوع یا غروب ماه یا حتی ثبت تغییرات نوری قبل و بعد از غروب یا طلوع خورشید. اگر خوش‌شانس بودید و شهاب پرنوری در آسمان دیدید گسترش دود حاصل از سوختن شهاب نیز سوژه‌ی جذابی برای ساخت ویدئو تایم‌لپس است.

 

مقدمات کار

 

برای ساخت ویدئو تایم‌لپس از آسمان شب کافی است مجموعه عکسی را ثبت کنید که ستاره‌ها در آن به صورت نقطه‌ای ثبت شوند. همان‌طور که در مقاله‌های قبلی اشاره شد برای محاسبه‌ی مقدار مجاز نوردهی برای ثبت نقطه‌ای ستاره‌ها باید از قانون معروف به پانصد استفاده کنید. بر اساس این رابطه مقدار مجاز نوردهی از تقسیم عدد پانصد بر فاصله‌ی کانونی لنز به دست می‌آید.

 

برنامه‌ریزی قبلی برای تعیین کادر و زمان عکاسی نکته‌ی مهم دیگری است که باید به آن توجه کنید. با استفاده از نرم‌افزارهای آسمان‌نما (مانند نرم‌افزار رایگان Stellarium یا اپلیکیشن PhotoPills) می‌توانید از زمان طلوع یا غروب و موقعیت سوژه‌ی مورد نظرتان آگاه شوید و با توجه به آن زمان شروع و پایان تصویربرداری مجموعه عکس‌ را تعیین کنید.

 

برخی دوربین‌ها قابلیت ثبت مجموعه عکس را در تنظیمات داخلی‌شان دارند. اگر دوربین شما این قابلیت را نداشت باید از ریموت‌تایمر استفاده کنید. نکته‌ی دیگر این که بهتر است از کارت حافظه‌هایی با سرعت بالا بهره ببرید تا در میانه‌ی کار با مشکل مواجه نشوید. سرعت مناسب کارت حافظه به رزولوشن دوربین‌تان و حجم هر فایل خام بستگی دارد. فرمت عکس را نیز مثل همیشه روی RAW تنظیم کنید تا در مرحله‌ی پردازش تصویر ابتکار عمل بیشتری دارشته باشید.

 

نکته‌ی مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید غیرفعال بودن گزینه‌ی Long Exposure Noise Reduction است. اگر این گزینه فعال باشد دوربین پس از ثبت هر عکس تصویر کاملا تاریکی با همان مشخصات ثبت می‌کند که تنها چیزی که در آن دیده می‌شود نویز است. به چنین عکسی دارک فریم (Dark Frame) می‌گویند. سپس دوربین با حذف خودکار دارک فریم از عکس اصلی نویز تصویر را کاهش می‌دهد. اگر این گزینه فعال باشد مدت زمان ثبت هر عکس دو برابر می‌شود و با ثبت دارک فریم بن دو فریمِ تایم‌لپس وقفه‌ای طولانی ایجاد می‌شود.

 

پس از تعیین همه‌ی تنظیمات و بستن کادر باید با توجه به حرکت سوژه‌ای که قصد تصویربرداری از آن را دارید (مانند زمان طلوع یا غروب سوژه) و طول ویدئو نهایی تعداد فریم‌ها را انتخاب کنید. هر ثانیه ویدئو تایم‌لپس نیازمند حداقل ۲۴ فریم است. بنابراین اگر قصد ساخت یک ویدئو ۱۰ ثانیه‌ای دارید باید حداقل ۲۴۰ فریم ثبت کنید.

 

اگر می‌خواهید ویدئو طولانی‌ترین بسازید بهتر است در طول یک یا چند شب از نماهای مختلفی عکاسی کنید و با ترکیب چند تایم‌لپس و اضافه کردن موسیقی ویدئو جذاب‌تری تهیه کنید.

 

عکاسی تایم‌لپس از آسمان شب فرآیندی زمان‌بر است. به‌طور مثال برای ساخت یک تایم‌لپس ده ثانیه‌ای با سرعت ۲۴ فریم بر ثانیه و با تک‌فریم‌هایی با نوردهی ۲۰ ثانیه باید در مجموع حدود ۸۰ دقیقه تصویربرداری کنید. بنابراین بهتر است برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید و همه‌ی موارد را پیش از آغاز کار چک کنید تا زمان را از دست ندهید.

 

دوربین متحرک در عکاسی تایم‌لپس

 

با حرکت دوربین در زمان عکاسی ویدئو نهایی جلوه‌ای دوچندان خواهد داشت. ابزارهای مختلفی نیز برای این کار طراحی شده‌اند که با حرکتی یک‌نواخت در طول تصویربرداری دوربین را در حالات و زوایای مختلف جابه‌جا می‌کنند.

 

ساده‌ترین ابزار برای حرکت دادن دوربین موتورهای ردیاب سبک هستند. با قرار دادن موتور ردیاب به سمت سرسو دوربین در راستای افق حرکت خواهد کرد و می‌توانید حرکت Panning را در ویدئو نهایی ببینید.

 

شرح ویدئو: حرکت دوربین در این تایم‌لپس با استفاده از یک موتور ردیاب سبک انجام شده است. ویدئو از امیررضا کامکار.

 

برای حرکت دوربین در دیگر جهت‌ها باید از ابزارهای مخصوص عکاسی تایم‌لپس استفاده کنید. ریل‌های تایم‌لپس یا اسلایدرها قابلیت‌های بیشتری را در اختیارتان قرار می‌دهند و این امکان را فراهم می‌کنند تا هم‌زمان و در طول تصویربرداری دوربین را در چند جهت جابه‌جا کنید.

 

ساخت ویدئو تایم‌لپس با فتوشاپ

 

در مرحله‌ی ادیت پیش از هر چیز باید تمام تصاویر خام را پردازش کنید. برای این کار می‌توانید از پلاگین Adobe Camera Raw که به صورت پیش‌فرض بر روی نرم‌افزار فتوشاپ قرار دارد و یا نرم‌افزار Lightroom استفاده کنید. اگر تمام تصاویر در طول شب عکاسی شده‌اند و تغییرات نوری چندانی در زمان عکاسی رخ نداده کافی است با انتخاب تمام فایل‌های خام عکس‌ها را به صورت یکسان پردازش کتید.

 

در مرحله‌ی بعد و پس از ذخیره کردن تصاویر پردازش‌شده در فرمت JPEG باید به سراغ ساخت ویدئو نهایی بروید. نرم‌افزارهای مختلفی برای این کار وجود دارند. استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ راهی ساده برای انجام این کار است.

 

برای ساخت ویدئو باید تمام تصاویر پردازش‌شده را با فرمت JPEG در یک فولدر (که به جز فریم‌های تایم‌لپس فایل دیگری در آن وجود ندارد) ذخیره کنید. سپس از منو File گزینه‌ی Open را انتخاب کنید. اولین فریم تایم‌لپس را در پنجره‌ای که باز می‌شود انتخاب کنید و با کلیک بر روی گزینه‌ی Options گزینه‌ی Image Sequence را فعال کنید. در این مرحله تمام تصاویر در بخش Timeline نرم‌افزار فتوشاپ باز می‌شوند. برای فعال کردن پنجره‌ی Timeline کافی است از منو Windows این گزینه را انتخاب کنید.

 

در پنجره‌ی Timeline می‌توانید پیش‌نمایشی از ویدئو نهایی را ببینید. برای ساخت ویدئو نهایی در منو File گزینه‌ی Export را انتخاب کنید و روی Render video کلیک کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود می‌توانید تنظیمات مربوط به ویدئو را انجام دهید و در نهایت با کلیک بر روی Export فایل نهایی را بسازید. بهتر است برای ساخت فایل اصلی کیفیت را حداقل در حالت HD قرار دهید و از Frame rate کمتر از ۲۴ استفاده نکنید.

  

اگر تغییرات نوری شدیدی در مراحل تصویربردای صورت نگرفته با استفاده از همین روش ساده به نتیجه‌ی خوبی خواهید رسید. اما در شرایطی که تغییرات نوری شدید است، مانند طلوع و غروب ماه یا گذر از روز به شب یا برعکس، باید به سراغ نرم‌افزار LRTimelapse بروید. با استفاده از این نرم‌افزار و نرم‌افزار Lighroom می‌توانید تغییرات نوری را به صورتی کاملا یکنواخت و بدون مشکل Flickering (پرش نور) ثبت کنید.

 

در نهایت با استفاده از امکانات متنوع نرم‌افزارهای مخصوص تدوین ویدئو (مانند Premiere) می‌توانید جلوه‌های خاصی به تصاویرتان اضافه کنید و در نهایت ویدئویی چند دقیقه‌ای از ترکیب تایم‌لپس‌های مختلف بسازید.


امیر شاهچراغیان


برای مشاهده ویدیو تایم لپس، اینجا کلیک کنید.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top