پیشنهاد سوژه های عکاسی از ماه

پیشنهاد سوژه های عکاسی از ماه

کمتر از دو هفته تا خسوف ۵ مرداد ماه ۱۳۹۷ فرصت باقی است و همه در تکاپوی تصمیم گیری برای ثبت بهترین عکس از ماه گرفتگی هستند.


در مقاله ای که دو هفته پیش منتشر شد مفصلا در مورد روش های عکاسی از خسوف ۵ مرداد ماه توضیح دادم و حالا به سراغ پیشنهاد سوژه هایی برای عکاسی از ماه خواهیم رفت.


ماه گرفتگی پیش رو فرصت خوبی برای مشاهده و لذت بردن از حرکت سایه ی زمین بر روی ماه است. پدیده ای که به نام ماه گرفتگی یا خسوف میشناسیم و خوشبختانه امسال میتوان کل مدت زمان گرفت را در سرتاسر ایران رصد کرد.


ماه در ساعت ۹ و ۴۴ دقیقه و ۴۸ ثانیه ی ۵ مرداد ماه به وقت ایران وارد نیم سایه میشود و در هفدهمین ثانیه از بامداد شنبه ششم مرداد٬ ماه گرفتگی کلی آغاز میشود. رنگ ماه رفته رفته به سرخی میرود و در ساعت ۱۲ و ۵۱ دقیقه و ۴۵ ثانیه به اوج گرفت خودش میرسد.


پس از آن در ساعت ۱ و ۴۳ دقیقه و ۱۴ ثانیه بامداد گرفت کلی ماه پایان میابد و در ساعت ۳و ۵۸ دقیقه و ۴۲ ثانیه با خروج ماه از نیم سایه٬ ماه گرفتگی پایان میابد.


اگر به دنبال یک ثبت کم نظیر هستید از همین حالا باید به فکر لوکیشن مناسبی برای به تصویر کشیدن ماه گرفتگی پیش رو باشید و در این مقاله سعی میشود موضوع عکاسی لند اسکیپ و تلفیق ماه گرفتگی با طبیعت و بنا ها بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

 

برای انتخاب مناطق مختلفی که میتوان ماه گرفتگی را به تصویر کشید باید به این نکته توجه کرد که ماه در زمان اوج گرفتنش بیش از ۳۰ درجه ارتفاع میگیرد بنابراین انتخاب لوکیشن مناسبی که بتوان ماه را با آن ترکیب کرد از اهمیت بالایی برخورداد است.


لوکیشنی که شما انتخاب میکنید میتواند یک مکان طبیعی٬ تاریخی و یا حتی یک منظره ی شهری مانند یک دروازه یا برای مثال برج میلاد باشد. سوژه ی انتخابی شما هر آن چه که باشد مکان یابی و موقعیت یابی ماه برفراز آن از اهمیت بالایی برخوردار است. این مکان یابی و موقعیت یابی را در سال های قبل باید به روش سعی و خطا و تعدادی از نرم افزار های موجود به دست می‌آوردیم. چند سالی است نرم افزار Photo Pills  معرفی و به بازار عرضه شده است و در همین مدت کوتاه این نرم افزار جایگاه خوبی را در بین عکاسانی که به دنبال ثبت سوژه های خاص هستند٬ یافته است.


با استفاده از این نرم افزار میتوانید موقعیت دقیق قرارگیری خودتان با توجه به سوژه ی زمینی و ماه به دست آورید.


میتوانیم با یک مثال شروع کنیم.


فرض کنید در تاریخ ۲۷ تیرماه ۱۳۹۷ قصد عکاسی از ماه و برج میلاد را دارید بنابراین نیاز است که موقعیت و زمان دقیق  حضور ماه در پشت برج میلاد را به دست آورید.


این نرم افزار با استفاده از بخش Planner  و همان طور که در شکل میبینید٬ میتواند این موقعیت را برای شما به دست آورد.
در شکل فوق رنگ سبز رنگ مکان و مسیر طلوع ماه را نشان میدهد که میتوان از آن برای برنامه ریزی عکاسی استفاده نمود.


چه شما قصد عکاسی از بنایی تاریخی را داشته باشید و چه به دنبال سوژه های طبیعی باشید٬ این نرم افزار میتواند به شما در پیدا کردن مکانی مناسب که بتوانید سوژه ی مورد نظر خودتان را ثبت کنید٬ کمک کند.

 

پیشنهاد چند سوژه برای ترکیب با خسوف ۵ مرداد ماه ۱۳۹۷:


1- برج میلاد


اگر در تهران هستید و قصد سفر برای ثبت ماه گرفتگی را ندارید و یا زمان شما به شما اجازه ی سفر کردن را نمیدهد٬ میتواند از سوژه های شهری نظیر برج میلاد استفاده کنید.


خوشبختانه ماه حتی در زمان گرفت کامل٬ به اندازه ی کافی روشنایی دارد تا شما بتوانید در شهرها و با وجود آلودگی نوری زیاد٬ جزییات مناسبی را ثبت کنید.


برای مثال عکس زیر را من از بالای برج میلاد و در ماه گرفتگی ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۶ ثبت کردم و همان طور که مشاهده میشود٬ با وجود آلودگی نوری تهران٬‌ماه به خوبی ثبت شده است.با توجه به ارتفاع زیاد ماه در خسوف پیش رو ٬ میتوانید خود برج میلاد را به عنوان سوژه در عکستان استفاده کنید و با استفاده از نرم افزار Photo pills مکان دقیق قرارگیری دوربین را بیابید.


2-  مکان های طبیعی نظیر الموت٬ جنگل های هیرکانی شمال و یا طبیعت های اطراف محل زندگی شما:


ترکیب ماه گرفتگی با سوژه های طبیعی میتواند مناظر زیبایی را خلق کند. این که شما کدام یک را انتخاب میکنید کاملا بستگی به هدف شما از عکاسی و همچنین امکان سفر کردن برای شما دارد.


باید دقت کنید که در ماه گرفتگی پیش رو ارتفاع ماه لحظه به لحظه افزایش میابد بنابراین نیاز به استفاده از لنزهای وایدی نظیر ۱۴ میلی متر دارید برای آنکه بتوانید ماه و منظره ی زمینی را همزمان در کادر عکاسیتان داشته باشید.


مکان های طبیعی معروف در ایران که  میتوانید به عنوان سوژه ی عکاسی انتخاب کنید عبارت اند از:


1- دشت ها و یا جنگل های ارتفاعات شمال ایران.


2- دریاچه های فصلی و یا دریاچه های نمک که در ایران در دسترس هستند.


3- دماوند


4- و ...

 

3- مکان های تاریخی :


تاریخ ایران از هخامنشیان گرفته تا قاجاریه همواره پر از سازه هایی بوده که تا امروز به یادگار مانده است از تخت جمشید گرفته تا بیستون و همچنین دروازه ی فرافر در یزد همگی این آثار سوژه های مناسبی برای ترکیب با ماه گرفتگی پیش رو هستند.


اگر قصد عکاسی از یک بنای تاریخی را دارید به این نکته دقت کنید که مکان انتخابی شما رو به جنوب باشد تا بتوانید همزمان ماه سرخ را در کادر خود داشته باشید و همچنین تا حد کافی از شهر ها و آلودگی های نوری به دور باشد تا بتوانید در کنار این بناهای تاریخی٬ جزییات خوبی را از ماه ثبت کنید.


بعضی از این بناهای تاریخی نظیر تخت جمشید نیاز به دریافت مجوز از ارگان های مربوطه دارند بنابراین از همین حالا برای گرفتن مجوزهای لازم اقدام کنید.


در عکاسی از بناهای تاریخی دقت کنید که در خلال عکاسی٬‌آسیبی به سازه های تاریخی وارد نشود چرا که این بناها همان طور که توسط نیاکان تا به امروز پابرجا مانده است٬ از این پس نیز باید دست نخورده باقی بماند.

 

امیر شاهچراغیانمشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top