شمارش معکوس تا طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن

شمارش معکوس تا طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن

ماه گرفتگی کامل سال 2018 در 27 تا 28 ژوئیه رخ خواهد داد. این ماه گرفتگی‌ طولانی‌ترین ماه گرفتگی است که در قرن بیست و یکم رخ خواهد داد.


به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، این ماه گرفتگی موسوم به "ماه سرخ"(blood moon) فاز کامل خود را در یک ساعت و 43 دقیقه در 27 ژوئیه، زمانیکه "قمر زمین" به رنگ قرمز یا قهوه‌ای پر زرق و برق نمایش داده می‌شود، به پایان خواهد رساند. این رویداد آسمانی پیش‌بینی شده تقریبا چهار ساعت به طول می‌انجامد.


طی این ماه گرفتگی، ماه به رنگ قرمز تیره یا قرمز مایل به قهوه‌ای ظاهر می‌شود، اما به طور کامل تاریک نمی‌شود، زیرا بخشی از نور خورشید که از طریق جو زمین عبور می‌کند در اطراف لبه زمین خم می‌شود و به سطح ماه می‌افتد.


تمام رنگ‌های روشن مانند رنگ قرمز تیره یا نارنجی در ماه گرفتگی ماه ژوئیه نمایش داده می‌شوند. همچنین "پراکندگی رایلی"(Rayleigh scattering)، ذرات سبز و بنفش  رنگ در آسمان  را که طی ماه گرفتگی ایجاد شده بودند را از بین خواهد برد.


"پراکندگی رایلی" نوعی پراکنش کشسان نور یا سایر امواج الکترومغناطیس است که به وسیله ذرات کوچک‌تر از طول موج، حتی اتم‌ها یا مولکول‌ها اتفاق می‌افتد.


به طور معمول، در هر سال دو ماه گرفتگی رخ می‌دهد، اما همه آنها ماه گرفتگی کامل محسوب نمی‌شوند.


این ماه گرفتگی کامل از ساعت 15:30 به وقت منطقه زمانی شرقی(12 شب به وقت تهران) و تا ساعت 17:13 به وقت منطقه زمانی شرقی(1:43 بامداد به وقت تهران) رخ خواهد داد . اوج ماه گرفتگی در ساعت 16:21 منطقه زمانی شرقی(51 دقیقه بامداد به وقت تهران) اتفاق خواهد افتاد.


این ماه گرفتگی در سراسر آفریقای شرقی و آسیای مرکزی و تا حدودی در آفریقای غربی، آسیای شرقی، آمریکای جنوبی، اروپا و استرالیا قابل رویت خواهد بود اما برای افراد ساکن آمریکای شمالی قابل مشاهده نخواهد بود.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top