تصویر نجومی روز ناسا: رویدادهای مهم آسمان در فصل تابستان

تصویر نجومی روز ناسا: رویدادهای مهم آسمان در فصل تابستان

در آسمان شب فصل تابستان امسال، چه چیزهایی قابل مشاهده است؟

تصویر گرافیکی که در اینجا می‌بینید، برخی از اجرام مهم و قابل رصد در آسمان شب فصل تابستان نیمکره شمالی زمین را نمایش می‍دهد.

در پایین و مرکز تصویر، نیم دایره‌ای شبیه ساعت را می‌بینیم که از سمت چپ به راست با جلو رفتن تابستان، پیش می‌رود. همچنین در پایین تصویر، یک طرفدار آسمان را می‌بینیم که تلسکوپش را به سمت چپ تصویر، گرفته است.

در اینجا، اجرامی که نسبتاً به زمین نردیک هستند، به تصویر کشیده شده‌اند یا به عبارت کلی، اجرامی که به سادگی با تلسکوپ قابل مشاهده باشند، البته تقریباً تمام اجرامی که در این تصویر، قرار دارند را می‌توان بدون تلسکوپ مشاهده کرد.

همان طور که هر فصلی، صورت های فلکی خاص خودش را دارد و هرسال دوباره قابل مشاهده می‌شود، در فصل تابستان هم همچین اتفاقی می‌افتد؛ مثلاً مثلث تابستانی، شکلی قابل تشخیص در بیشتر شب های این ماه است. بارش شهابی برساوشی هم طبق معمول در اواسط ماه آگوست (اواخر مرداد ماه) به اوج خود می‌رسد.

از چیزهای خاصی که مختص آسمان تابستان این تصویر است، می‌توان به سیاره مشتری اشاره کرد که بعد از غروب خورشید در طول ماه ژوئن (خرداد و اوایل تیر) قابل مشاهده است و سیاره ناهید در آسمان شب ماه های جولای و آگوست (تیر، مرداد و اوایل شهریور) به خوبی خواهد درخشید.

سیاره زحل و مریخ هم در بیشتر شب های این فصل، قابل مشاهده هستند، سیاره زحل در اواخر ماه ژوئن (اوایل تیر) در جهت مخالف جهت خورشید، ظاهر خواهد شد و سیاره مریخ هم در اواخر ماه جولای (اوایل مرداد) در وضعیت مقابله قرار خواهد گرفت.

درنهایت، یک ماه گرفتگی کلی در اواخر ماه جولای (اوایل مرداد) اتفاق خواهد افتاد که برای هرکس که قادر به دیدن ماه باشد، قابل مشاهده خواهد بود.

See Explanation.  Clicking on the picture will download
the highest resolution version available.

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر اینجا کلیک کنید.

تصویر گرافیکی از: Universe2go.com
منبع: ناسا (NASA)


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top