تصویر نجومی روز ناسا: باران کورونال (تاجی) بر روی خورشید

تصویر نجومی روز ناسا: باران کورونال (تاجی) بر روی خورشید

آیا این باران است که بر روی خورشید می‌بارد؟ بله؛ اما چیزی که بر سطح خورشید می‌بارد آب نیست، بلکه پلاسمای شدیداً داغ است.

یکی از این پدیده‌ها در اوایل ماه جولای سال 2012 رخ داد؛ بعد از فورانی بر روی خورشید که هم شامل خروج جرم از تاج خورشیدی و هم باعث تولید شراره ملایم شد.

اتفاقی که بیشتر غیرمعمولی بود، بعد از آن رخ داد. پلاسما در نزدیکی تاج خورشید درحال سرد شدن، به پایین سقوط می‌کرد، این پدیده به باران کورونال (تاج خورشیدی) معروف است.

به علت وجود الکترون‌ها، پروتون‌ها و یونهای موجود، باران در امتداد حلقه های مغناطیسی در نزدیکی سطح خورشید به پایین می‌آید و نمای سورئال مانندی شبیه آبشار سه بعدی بدون سرچشمه را به وجود آورده است.

این نمای تماشایی و خیره کننده را در نور فرابنفش مشاهده می‌کنیم و مواد قابل توجه‌ای که درحال درخشیدن هستند، دمایی بیش از 50000 کلوین دارند.

هر ثانیه در این ویدیو تایم لپس، به اندازه 6 دقیقه واقعی است، بنابراین کل مجموعه باران کورونال که در اینجا مشاهده می‌شود، حدوداً 10 ساعت به طول انجامیده است.

رصدهای اخیر، تأیید کرده‌اند که امکان شکل گیری باران کورونال درحلقه های کوچکتر هم وجود دارد؛ حلقه هایی که تا 30 ساعت به طول می‌انجامند.


اعتبار ویدیو و موزیک: Solar Dynamics Observatory, SVS, GSFC, NASA; Music: Thunderbolt by Lars Leonhard

منبع: ناسا (NASA)


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top