برای عکاسی آسمان شب به چه ابزارهایی نیاز داریم؟

برای عکاسی آسمان شب به چه ابزارهایی نیاز داریم؟

بسیاری از مردم با دیدن تصاویر زمین و آسمان و سوژه‌هایی همچون ستاره‌ّهای پرشمار یا نوار راه شیری گمان می‌کنند که گرفتن چنین تصاویری نیازمند ابزارهای خاص و حرفه‌ای است.


هرچند که مانند دیگر سبک‌های عکاسی ابزار در عکاسی زمین و آسمان نیز نقش مخصوص به خود را دارد، اما وسایل مورد نیاز برای عکاسی آسمان شب  ابزار خاص و پیچیده‌ای نیستند. در واقع با همان تجهیزاتی که یک عکاس طبیعت با آن تصاویر روز خود را می‌گیردمی‌توان از آسمان شب نیر عکاسی کرد.در عکاسی زمین و آسمان نیز مانند هر نوع دیگری از عکاسی دوربین و لنز نقش اصلی را بازی می‌کنند، با این تفاوت که به دلیل نوردهی‌های طولانی سه‌پایه نیز به این مجموعه اضافه می‌شود.در این مقاله به‌طور اجمالی ابزارهای مناسب عکاسی نجومی را مرور می‌کنیم و در مقالات بعدی به‌طور جداگانه به بررسی هر کدام از این موارد می‌پردازیم.


دوربین


پیشرفت تکنولوژی در دهه‌های اخیر دنیای عکاسی را تا حد زیادی متحول کرده است. دوربین‌های تلفن همراه این روزها  در دسترس همه  قرار داشته و عکاسی به اتفاقی روزمره تبدیل شده ، اما شرایط خاص عکاسی شب باعث شده که هنوز نقش ابزارهای حرفه‌ای در این سبک از عکاسی پررنگ باقی بماند. کماکان دوربین‌هایDSLR انتخاب بسیاری از عکاسان زمین و آسمان هستند. هرچند که در سال‌های اخیر و با تولید دوربین‌ّهای بدون آینه‌ی (Mirrorless) باکیفیت، به‌خصوص دوربین‌های شرکت سونی، برخی از عکاسان به استفاده از این دوربین‌ّها روی آورده‌اند.


قابلیت تنظیمات دستی (Manual)، اندازه‌ی سنسور ونویز کم در حساسیت‌‌های (ISO) بالا را می‌توان مهم‌ترین ویژگی دوربین مناسب برای عکاسی شب دانست. تنظیمات دستی را این روزها در دوربین برخی از تلفن‌های همراه نیز می‌توان پیدا کرد. همین مسئله باعث شده که عکاسی شب با تلفن همراه نیز با فناوری امروزی ممکن شود. هرچند که نویز این دوربین‌ها هنوز بیش از حد قابل قبول است.


لنز


بهترین دوربین‌ها هم بدون یک لنز خوب توانایی ثبت تصاویرباکیفیت را ندارند. اهمیت این موضوع در عکاسی زمین و آسمان بیشتر هم می‌شود. چرا که خطاهای لنز در این سبک از عکاسی به‌ وضوح در تصویر مشخص می‌شوند و از آن سو عکاسی در شرایط نور کم نیازمند استفاده از لنزهایی با دیافراگم پایین (گشودگی دهانه‌ی زیاد) است. لنزهای واید و اولتراواید انتخاب اول عکاسان شب است. اگرچه برای ثبت نماهای نزدیک گاهی از لنزهای نرمال و تله نیز استفاده می‌شود. خوشبختانه با بهبود کیفیت لنزهای شرکت‌های نظیر سیگما، تامرون و توکینا و ... این روزها می‌توان لنزهای متنوعی را با کیفیت بسیار زیاد و قیمت مناسب در بازار پیدا کرد.


سه‌پایه


نوردهی بیشتر تصاویر زمین و آسمان چیزی بین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه است و طبیعی است که برای گرفتن تصاویر با این نوردهی‌ها استفاده از سه‌پایه الزامی است. سه‌پایه‌ای محکم و استوار که قابلیت انعطاف‌پذیری مناسب برای عکاسی در طبیعت را نیز داشته باشد خیال شما را از بابت لرزش‌های آزاردهنده راحت خواهد کرد.


وسایل جانبی


علاوه بر دوربین، لنز و سه‌پایه که ابزارهای اصلی این سبک عکاسی‌اندوسایل جانبی مختلفی نیز به شما در ثبت تصاویر بهتر کمک خواهند کرد. فیلترهای ستاره‌زن و دیفیوزر (برای نمایش بهتر ستارگان)، موتور ردیاب (برای دنبال کردن ستاره‌ها و افزایش نوردهی)، فیلترهای مخصوص عکاسی نجومی (مانند استفاده از برخی فیلترها با هدف کاهش اثر آلودگی نوری در تصویر) و ریموت تایمر (برای ثبت مجموعه عکس و تبدیل آن به ویدئو تایم‌لپس یا تصاویر ردستاره‌ای) برخی از مهم‌ترین وسایل جانبی در عکاسی زمین و آسمان هستند. در مقاله‌ی بعدی مهم‌ترین ویژگی‌های دوربین‌های مناسب برای عکاسی زمین و آسمان را بررسی و چند نمونه از دوربین‌های موفق بازار را معرفی خواهیم کرد.شرح عکس: بابک امین تفرشی، عکاس همکار رصدخانه‌ی جنوبی اروپا، در کنار تجهیزات عکاسی نجومی خود و در حال تصویربرداری از آرایه‌یآلما در شیلی.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top