زادروز

زادروز "رابرت میلز"؛ چهره‌ ماندگار فیزیک کوانتوم

رابرت میلز از چهره‌های مهم فیزیک "کوانتوم" نظریه "میدان‌های کوانتومی" را ارائه داد و کمک‌های شایانی به پیشرفت "فیزیک کوانتوم " کرد.


به گزارش ایسنا، رابرت میلز در تاریخ 15 آوریل سال 1927 میلادی در انگلوود ایالت نیوجرسی آمریکا به دنیا آمد.


وی در سال 1944 از مدرسه "جرج" فارغ التحصیل شد و از سال 1944 تا 1948 در کالج "کلمبیا" تحصیلات خود را ادامه داد.


وی در "مسابقه ریاضی ویلیام لاول پاتنام" که اغلب به شکل کوتاه شده مسابقه"پاتنام" به آن اشاره می‌شود و یک مسابقه سالانه ریاضی مختص دانشجویان کارشناسی در دانشگاه‌های ایالات متحده و کانادا است، برنده جایزه نقدی شد.


توانایی وی در ریاضیات و فیزیک ، میلز را در زمره فیزیکدانان نظریه پرداز قرار داد.


وی تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه "کمبریج" ادامه داد و دکترای خود را در رشته فیزیک در سال 1955 از دانشگاه "کلمبیا" به دست آورد.


میلز پس از یک سال تحصیل در "مؤسسهٔ مطالعات پیشرفته"(IAS) مؤسسهٔ مستقل مربوط به تحقیقات پسا دکترا و پژوهش‌های نظری و روشنفکرانه، پروفسور فیزیک در دانشگاه "ایالتی اوهایو" شد.


وی کمک‌های شایانی به ارائه نظریات علمی مهم در عرصه "فیزیک کوانتوم" کرد. از مهم‌ترین نظریات وی، نظریه "میدان‌های کوانتومی"(QFT)، چارچوبی نظری برای ساختن مدل‌های مکانیک کوانتومی از ذرات زیراتمی در فیزیک ذرات و شبه‌ذره‌ها درفیزیک ماده چگال،  است.


میلز همچنین تئوری "آلیاژ " یا " هم جوشه " و نظریه "سیستم چندپیکره" را ارائه داد. نظریه "سیستم چندپیکره" به بررسی چگالی الکترونی اتم‌هایی که بیش از یک الکترون در ساختارشان دارند گفته می‌شود. الکترون‌های این اتم‌ها یک سیستم چندپیکره بشمار می‌آیند.


وی در تاریخ 27 اکتبر سال 1999 در سن 72 سالگی گذشت.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top