امروز 11 آوریل؛ سالروز پرتاب سفینه

امروز 11 آوریل؛ سالروز پرتاب سفینه "آپولو 13 "

در یازدهم آوریل سال 1970 و در ساعت 2:13 بعد از ظهر به وقت شرق ایالات متحده، سفینه آپولو 13، سومین ماموریت از ماموریت‌های پروژه آپولو که به قصد فرود انسان به ماه می‌رفت، از مرکز فضایی کندی پرتاب شد.


به گزارش ایسنا، سرنشینان محموله، شامل سه فضانورد به نام‌های "جیمز اِی لاول" (James A. Lovell) و "جان اِل سوئیگرت" (John L. Swigert )  از خلبانان ماژول کنترل و "فرد هیز" (Fred.Haise) خلبان ماژول ماه‌نشین بود. یکی از فضانوردان اصلی ماموریت آپولو 13، "کن متینگلی" (ken Mattingly) خلبان ماژول بود؛ اما در آخرین دقایق ماموریت به خاطر اطلاع پزشکان از ابتلا نشدن وی در گذشته به بیماری سرخک و احتمال آسیب پذیری او در شرایط خاص از ماموریت حذف شد.ماموریت آپولو13، جهت فرود بر روی ماه برنامه‌ریزی شده بود؛ اما 56 ساعت پس از آغاز ماموریت و در هنگام سفر رفت، بدلیل بروز حادثه‌ای در ماژول اکسیژن مایع و به دنبال آن عدم قابلیت تولید نیروی الکتریسیته جهت تولید آب و اکسیژن مورد نیاز فضانوردان برای ادامه سفر، این مأموریت ناتمام ماند و فضانوردان مجبور به بازگشت فوری به زمین شدند.


به دنبال وقوع این حوادث، انرژی الکتریکی اتاقک کنترل فضاپیما کاهش یافت و به ناچار فضانوردان به محموله ماه‌نشین منتقل شدند و با ایجاد تغییراتی آن را برای تهیه نیروی الکتریکی مورد نیاز برای بازگشت به زمین و دیگر نیازهای مصرفی آماده کردند.


فرود موفقیت‌آمیز فضانوردان نشان از مهارت آن سه در کنترل سفینه در شرایط بحرانی بود.از این ماموریت، فیلمی با نام "آپولو13" (Apollo 13) به کارگردانی "ران هاوارد" (Ron Howard) در سال ١٩٩٥ ساخته شد. این فیلم به گونه‌ای درام با مضامین حماسی از زمان آمادگی فضانوردان تا بازگشت آنان به زمین را به تصویر می‌کشد.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top