کاوشگر خورشیدی

کاوشگر خورشیدی "پارکر" به "فلوریدا" رسید

کاوشگر خورشیدی "پارکر" در حال گذراندن آزمایشات نهایی خود برای ارسال به فضا است.


به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، کاوشگر خورشیدی "پارکر"(Parker Solar Probe) یک فضاپیمای رباتیکی است که برای مطالعه "تاج خورشیدی"(کرونا) به فاصله شش میلیون کیلومتری از خورشید فرستاده خواهد شد.


این کاوشگر هم اکنون در ایالت "فلوریدا" آمریکا است تا مراحل آماده سازی نهایی آن انجام شود.


"پارکر" در تاریخ 31 ژوئیه میلادی(9 مرداد) سال جاری به فضا پرتاب خواهد شد. این فضاپیما در نیمه شب 2 آوریل از "مرکز پرواز فضایی گادرد" (Goddard Space Flight Center) به "پایگاه شکاری اندروز" (Joint Base Andrews) در ایالت "مریلند" انتقال داده شد.


این کاوشگر خورشیدی سوار بر موشک "Delta IV" متعلق به ناسا به فضا پرتاب خواهد شد.


 در تاریخ 4 آوریل برای اطمینان از سفر امن این کاوشگر آزمایشات مختلفی روی آن صورت گرفت.


اندی دریسمن، مدیر این پروژه از آزمایشگاه فیزیک کاربردی "جان هاپکینز" گفت: این ماموریت، دومین پرتاب مهم "پارکر" محسوب می شود و ما امیدواریم که آزمایشات آن در فلوریدا با اطمینان به اتمام برسد.


قرار است "پارکر"طی چندین ماه در فضا آزمایشات جامعی انجام دهد و یک"سیستم عایق حرارتی"(TPS) که یکی از مهترین اجزای تشکیل دهنده آن است، قبل از سوختن این فضاپیما روی آن نصب شود. این فضاپیما همچنین یک سیستم خنک کننده دارد که مانند رادیاتور عمل می‌کند و 5 لیتر آب تحت فشار خواهد داشت. این سیستم به این دلیل که ترکیبی از آب و الکترونیک در آن وجود دارد همانند دیگر سیستم‌هایی که پیش از این در فضاپیما استفاده شده است، نخواهد بود. این ماموریت به دانشمندان کمک خواهد کرد تا به دلیل اینکه چرا جو خورشید گرم‌تر از سطح آن است، پی ببرند.


"سیستم عایق حرارتی"(TPS) یک فناوری ضروری برای موفقیت یک کاوشگر فضایی است و به کاوشگر این امکان را می‌دهد تا در دماهای بسیار بالا نیز دوام آورد. زمانی که این کاوشگر پرتاب شد، اتمسفر بالایی خورشید "تاج خورشیدی"را دور خواهد زد که نزدیک‌ترین فاصله از خورشید است که تاکنون بشر توانسته به کاوش در آن بپردازد.


این کاوشگر با سرعت 725 هزار کیلومتر در ساعت تا فاصله حدود 6.5 میلیون کیلومتری(4 میلیون مایلی) به سطح خورشید نزدیک خواهد شد. ممکن است این فاصله تا خورشید زیاد به نظر برسد اما حتی در آن فاصله نیز فضاپیما با دمای 1700 درجه سانتی‌گراد روبرو خواهد بود. "پارکر" با گرمای شدید و امواج رادیویی روبرو خواهد شد تا داده‌های جدیدی درباره فعالیت‌های خورشیدی به دست آورد که می‌تواند به فعالیت‌های بشر در حوزه "پیش‌بینی رویدادهای جوی مهم در فضا" کمک‌های شایانی کند.


ناسا اعلام کرد: این ماموریت بینش مهمی در رابطه با ارتباط زمین و خورشید فراهم خواهد آورد.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top