رئیس سازمان فضایی: فناوری فضایی به مدیریت منابع آبی کمک می کند

رئیس سازمان فضایی: فناوری فضایی به مدیریت منابع آبی کمک می کند

رئیس سازمان فضایی ایران همزمان با روز جهانی آب، گفت: در سال جدید باید نقش داده‌های ماهواره‌ای در مدیریت منابع آبی پررنگ شود و بخش خصوصی و کسب وکارهای نوین در این حوزه نقش آفرینی کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی براری در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با بیان اینکه منابع آبی زمین یکی از منابع استراتژیک و تجدید ناپذیر برای بقای انسان است، گفت: در حال حاضر با بحران ها و چالش های نگران کننده‌ای همچون کمبود آب، عدم دسترسی به آب شُرب بهداشتی، کنترل منابع آب و فقدان آگاهی عمومی دست به گریبان هستیم و با توجه به رشد سریع جمعیت و توسعه صنایع، این فشار و تنش روی منابع آب بیشتر خواهد شد.


معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: این موضوع آنقدر حائز اهمیت است که امروز با عنوان «روز جهانی آب» نامگذاری شده است و در ماه گذشته بیش از صد نفر از کارشناسان، تصمیم‌گیران، سهام‌داران و محققان از سراسر جهان برای شرکت در کنفرانسی با موضوع استفاده از فناوری فضایی برای مدیریت منابع آبی، در شهر اسلام‌آباد پاکستان حضور یافتند.


براری افزود: امروزه متخصصان به کمک سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور، می توانند مدیریت منابع آبی را یاری کنند، بطوریکه با استفاده از داده های ماهواره ای، ضمن بالا بردن سرعت و سهولت مطالعات، می توان به بهسازی برنامه ریزی ها در منابع آبی نیز پرداخت.


رئیس سازمان فضایی ایران تاکید کرد: فناوری سنجش از دور می‌تواند در پایش کمی و کیفی منابع آب کاربرد داشته باشد و اطلاعاتی کاربردی در مورد متغیرات کلیدی مرتبط با آب همچون پایش منابع بارشی، رسوبات، پیش بینی سیل‌، پایش و پیش بینی خشکسالی‌ها، بررسی تغییرات میزان آب دریاچه ها و سدها، میزان تبخیر و تلفات آب، تخمین میزان برداشت آب توسط کشاورزان در حوزه های آبریز و بهبود مدیریت آبیاری در اراضی کشاورزی و ... را با توجه به بازه‌های زمانی و مکانی مختلف فراهم کند.


به گفته وی، رویکرد فضاپایه ارزیابی و مدیریت منابع آبی، خصوصا در کشورها و مناطقی از جهان که با کمبود منابع آبی مواجه هستند یا شبکه آبرسانی مناسبی ندارند، بسیار مهم است و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.


معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: کشور ایران با وجود داشتن رودخانه‌ ها، دریاچه‌ ها و تالاب‌ های زیاد و نیز بارش‌ های متنوع در طول فصول مختلف سال، جزء ۲۴ کشور دارای تنش و بحران آبی است و کشوری با اقلیم عمدتا گرم و خشک است.


وی افزود: با توجه به مسائل مطرح‌ شده نیاز به پایش و مدیریت منابع آبی در طول فصول مختلف و بررسی روند کاهش منابع آبی در کشور بسیار مورد نیاز است و با توجه به وسعت کشور ایران، فناوری فضایی و بالاخص سنجش‌ از دور، کمک قابل توجهی در مدیریت منابع آبی کشور خواهد بود. براین اساس امید است در سال جدید نقش داده های ماهواره ای در مدیریت منابع آبی پر رنگ شود و بخش خصوصی و کسب و کارهای نوین در این حوزه نقش آفرینی کنند.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top