جداسازی مایعات با استفاده از لیزر

جداسازی مایعات با استفاده از لیزر

محققان اسکاتلندی با استفاده از لیزر موفق شدند ضمن ایجاد فازهای مختلف، دو مایع ترکیب شده را جدا کنند.


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، محققان دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند می گویند که دستاورد آنها می تواند به ابداع روش های جدیدی برای دستکاری مواد و ساخت کریستال هایی برای صنعت منجر شود.

این محققان در گزارش پژوهش خود در مجله Nature Chemistry رویکرد جدیدی را برای جداسازی و ایجاد فازهای جدید با استفاده از لیزر ارائه دادند.

در رویکرد جدید، از لیزر برای مهار نوسانات مرتبط با یک نقطه به اصطلاح بحرانی و سوق دادن این سیستم به سمت فازهای مختلف استفاده می شود.

پروفسور کالاس واین از دانشگاه گلاسگو که این رویکرد را طراحی و ابداع کرده است، گفت: ما در آزمایش ها از مخلوط ساده دو مایع و یک دیود لیزر نسبتا کم قدرت برای بیرون کشیدن یکی از این دو مایع از مخلوط استفاده کردیم. این کار اندکی شبیه ریختن مقداری شیر درون یک فنجای چای و بعد جدا کردن شیر از چای با استفاده از یک لیزر است.

محققان این موفقیت را اولین گام به سمت درک کامل نقش نوسانات مهم در تشکیل هسته کریستال عنوان کردند و گفتند: هدف ما دستیابی به توانایی کنترل کامل هسته زایی از جمله نوع کریستالی است که تولید می شود.
در علم و فناوری تولید کریستال حائز اهمیت است زیرا از جمله در کامپیوترها، تلفن ها، داروها، رنگ ها، لامپ ها و سلول های خورشیدی کاربرد دارد.

اما موضوع مهم، تولید نوع درست کریستال است. در حال حاضر کنترل کامل فرآیندهای ساخت کریستال میسر نیست و این کار می تواند به مشکلات هزینه ساز در صنعت منجر شود.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top