قوی ترین موشک شرکت اسپیس اکس راهی فضا شد

قوی ترین موشک شرکت اسپیس اکس راهی فضا شد


1396/11/18

موشک تازه شرکت خصوصی "اسپیس اکس" به اسم "فالکون هوی" که قوی ترین سیستم انتقال بار به فضا از زمان شاتل هاست از مرکز فضایی کندی در فلوریدا راهی مدار شده است.

ایلان ماسک، سرمایه گذار و مدیر اسپیس اکس، پیشتر گفته بود که چالش های توسعه یک راکت تازه باعث می شود شانس موفقیت اولین پرتاب آن ۵۰-۵۰ باشد اما پرتاب بدون حادثه انجام شد.اسپیس اکس با این پرتاب امیدوار است "فالکون هوی" (سنگین) به قوی ترین موشک برای انتقال بار در جهان بدل شود.این موشک با هدف انتقال حداقل ۶۴ تن بار - معادل پنج اتوبوس دوطبقه - به مدار پایین طراحی شده است.آقای ماسک می گوید این ظرفیت کمی بیش از دو برابر قدرتمندترین راکت کنونی به نام "دلتا ۴ هوی" است اما هزینه ساخت آن یک سوم است.

در این ماموریت آزمایشی و نامطمئن از یک بار خیلی کوچکتر، یعنی اتومبیل تسلا اسپورت قدیمی آقای ماسک، استفاده شد.اگر همه مراحل پرتاب موفق باشد اتومبیل و آدمک پشت فرمان آن در یک مدار بیضوی دور خورشید قرار خواهند گرفت که فاصله آن گاه به اندازه مریخ از خورشید خواهد بود."فالکون هوی" عملا ترکیبی از سه موشک "فالکون ۹" است که به هم متصل شده اند.هر سه بخش پایینی -بوستر- راکت که به آن شتاب می دهند برای فرودی کنترل شده به زمین بازگشتند. دو بوستر به نقطه ای برای فرود درست در جنوب مرکز کندی برگشتند و در حرکتی تماشایی با موفقیت از پشت به زمین نشستند.قرار بود بوستر سوم روی یک کشتی بدون سرنشین در چند صد کیلومتری ساحل فرود آید. اما در جریان پرتاب تماس ویدئویی با کشتی بدون سرنشین قطع شد به همین دلیل هنوز از سرنوشت بوستر سوم خبری نیست.

بخش فوقانی "فالکون هوی" با اتومبیل تسلا اکنون حرکت به سوی مدار نهایی اش را شروع کرده است.برای این کار لازم است بخش فوقانی راکت در سه مرحله مختلف آتش کند.آقای ماسک پیش از پرتاب گفت که او بیش از هر چیز نگران مشکلات در همین مرحله است.بخش فوقانی راکت باید از منطقه ای در بالای زمین به اسم "کمربندهای ون الن" که شدت پرتوها در آن زیاد است بگذرد و این می تواند باعث اختلال در سیستم های الکترونیکی موشک شود.در اختیار داشتن چنین موشک قدرتمندی احتمالا فرصت های تجاری جالبی برای آقای ماسک و شرکتش پدید می آورد. اینها شامل:

  • پرتاب ماهواره های خیلی بزرگتر اطلاعاتی و نظامی آمریکا. ابعاد ماهواره هایی که به فضا پرتاب می شوند مستقیما به عملکرد موشک ها بستگی دارد.
  • ارسال مجموعه بزرگی از ماهواره های کوچک مثل طرحی که آقای ماسک برای قرار دادن هزاران ماهواره برای ایجاد اینترنت پرسرعت در اطراف جهان پیشنهاد کرده.
  • پرتاب روبات های بزرگتر و قوی تر برای قرار دادن بر سطح مریخ یا حتی بازدید از سیارات دوردست منظومه مثل مشتری و کیوان و اقمار آنها.
  • تلسکوپ های بزرگ. تلسکوپ فضایی جیمز وب که جانشین هابل خواهد بود آن قدر بزرگ است که طوری طراحی شده که برای جا گرفتن در یک موشک باید تا شود. این تلسکوپ قرار است سال آینده پرتاب شود.

اما به اعتقاد آقای ماسک مهم تر از همه هزینه پایین ساخت موشکی با این ظرفیت است که باعث تغییر معادلات می شود. این کاهش هزینه با کمک بازیابی و استفاده مجدد از بوسترها ممکن شده استمشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top