ستاره شناس آماتور ماهواره گم شده ناسا را پیدا کرد

ستاره شناس آماتور ماهواره گم شده ناسا را پیدا کرد

یک ستاره شناس آماتور به نام اسکات تیلی که علاقه زیادی به ردگیری ماهواره های جاسوسی دارد، به تازگی موفق به کشف یک ماهواره ناسا شده که از سال ۲۰۰۵ در فضا گم شده بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیجیتال ترندز، وی در وبلاگ خود جزئیات فنی مربوط به شناسایی و ردگیری ماهواره یادشده را که خود ناسا موفق به یافتنش نشده بود، شرح داده است.


تیلی در حال ردگیری ماهواره جاسوسی زوما متعلق به نیروی هوایی ارتش آمریکا بود که ۷ ژانویه با استفاده از راکت اسپیس ایکس فالکون به فضا پرتاب شده بود، اما نتوانسته بود در مدار قرار بگیرد.


وی در حین بررسی های خود در این زمینه متوجه تحرکات عجیبی شد و با بررسی های دقیق تر متوجه شد آنچه که در حال مشاهده آن است یک ماهواره ۱۸ ساله متعلق به ناسا به نام ایمیج است که در سال ۲۰۰۰ در مدار زمین قرار گرفته بود و از سال ۲۰۰۵ گم شده بود.


این ماهواره مجهز به حسگرهای متعدد و سیستم تصویربرداری رادیویی برای بررسی میزان پلاسمای موجود در لایه مگنتوسفر فوقانی جو کره زمین است. ظاهرا قطع برق سیستم کنترل این ماهواره علت اصلی قطع ارتباط با آن بوده است.


مقامات ناسا هر چند هنوز مطمئن نیستند که ماهواره شناسایی شده خود ایمیج باشد ولی امیدوارند در صورت کسب اطمینان بتوانند مجددا راهی برای راه اندازی و برقراری ارتباط میان این ماهواره و زمین بیابند.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top