انرژی خورشیدی مستقیما به شبکه برق وصل می شود

انرژی خورشیدی مستقیما به شبکه برق وصل می شود

دانش فنی و ساخت نمونه صنعتی اینورترهای فتوولتائیک متصل به شبکه سه فاز توسط محققان کشور حاصل شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن حمزه مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان تولید کننده اینورترهای فتوولتائیک متصل به شبکه سه فاز گفت: هدف از اجرای این طرح امکان‌پذیر کردن تولید انبوه اینورترهای فتوولتائیک متصل به شبکه سه فاز است.


حمزه با اشاره به رشد قابل‌ملاحظه استفاده از انرژی فتوولتائیک گفت: استفاده از این انرژی در ۲۰ سال اخیر رشدی حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد در سال را داشته و با توجه به رشد سریع این صنعت و کاهش قیمت آن، همچنین افزایش بهای انرژی الکتریکی حاصل از سوخت‌های فسیلی و میزان آلایندگی آن‌ها، پیش‌بینی می‌شود انرژی فتوولتائیک در ۲۰ سال آینده درصد قابل‌توجهی از انرژی الکتریکی موردنیاز بشر را تأمین سازد.


 عضو هیات‌علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: در سیستم‌های فتوولتائیک متصل به شبکه، انرژی الکتریکی در محل مصرف تحویل می‌شود و به لحاظ حذف مخارج انتقال و توزیع پیش‌بینی می‌شود قیمت برق آن به‌زودی در کشورمان با قیمت برق پیک سربه‌سر شود.


وی با بیان این‌که در سیستم‌های متصل به شبکه یک مبدل قدرت جریان دائم مدول‌های خورشیدی را به‌صورت جریان متناوب به شبکه تزریق می‌کند، ادامه داد: این مبدل علاوه بر پردازش انرژی الکتریکی وظایف حفاظت، نظارت و مدیریت نیروگاه خورشیدی را به عهده دارد.


حمزه گفت: در این پروژه یک اینورتر بدون ترانسفورماتور برای سیستم‌های فتوولتائیک متصل به شبکه با استفاده از فناوری روز و درعین‌حال تأییدشده دنیا طراحی و ساخته شده است.


وی ادامه داد: اینورتر فتوولتائیک متصل به شبکه، مشابه مدل‌های معتبر خارجی از یک( MPPT Maximum Power Point Tracker ) و یک اینورتر سه فاز (تک فاز در مدل ۲ کیلوواتی) تشکیل می‌شود که انرژی فتوولتائیک را مستقیماً به شبکه برق تزریق می‌کند.


مدیر این شرکت دانش بنیان حداکثر بازده موردانتظار از این اینورتر را ۹۶ درصد و بازده هدف قابل‌دسترس را، بر مبنای بازده اروپایی، ۹۵ درصد عنوان کرد و گفت: اینورترهای طراحی‌شده قابلیت عملکرد در محدود دمای ۲۵ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد را خواهند داشت، ولی عملکرد آن در دمای بالاتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد با محدود کردن توان ورودی امکان‌پذیر خواهد بود.


وی هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پایین، استفاده فراگیر با توجه به در دسترس بودن انرژی فتوولتائیک در تمام نقاط کشور، قابل‌مصرف بودن انرژی فتوولتائیک در محل و کاهش هزینه توزیع و انتقال انرژی الکتریکی، کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای در مرحله تولید و کاهش آلودگی محیط‌زیست و گرمایش کره زمین در مرحله بهره‌برداری و عدم ایجاد نویز صوتی و قابلیت نصب در منازل مسکونی را از مزایای تولید و استفاده از محصول این پروژه برشمرد.


حمزه گفت: بهبود شاخص‌های کیفیت توان خروجی اینورتر، کاهش قیمت تمام‌شده سیستم و همچنین خدمات پس از فروش اینورتر از مهم‌ترین شاخصه‌های این اینورترها نسبت به نمونه‌های اروپایی یا آمریکایی خود است.


وی افزود: اگرچه اینورترهای پیشنهادشده برای ساخت، از نظر قیمت، رقیب سرسختی مانند سازندگان چینی دارند، اما از مهم‌ترین شاخصه‌های اینورترهای پیشنهادی نسبت به اینورترهای ساخت کشور چین، می‌توان به مواردی همچون قابلیت اطمینان بالا و طول عمر بالاتر، THD جریان خروجی کمتر، خدمات پس از فروش قوی و در دسترس، سفارشی‌سازی متناسب با توان موردنیاز مشتری و حذف هزینه‌های حمل‌ونقل و گمرک اشاره کرد.


حمزه در خصوص بازار مصرف این محصول نیز گفت: بازار صنعت فتوولتاییک در کشور ایران با سرعت بسیار بالایی در حال رشد است و به حتم در آینده نزدیک سهم قابل‌توجهی از برق تولیدشده در کشور به این انرژی اختصاص می‌یابد.


وی با اشاره به امکان‌پذیر شدن صرفه‌جویی ارزی به‌واسطه تولید انبوه این محصول در کشور، گفت: متأسفانه درحال‌حاضر بازار صنعت فتوولتاییک در کشور، مخصوصاً در بخش اینورتر، به انحصار تولیدکننده‌های چینی و اروپایی درآمده و حمایت لازم برای رشد شرکت‌های توانمند داخلی در این زمینه فراهم نشده است.


عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان این‌که طراحی و ساخت نمونه صنعتی اینورترهای فتوولتائیک متصل به شبکه سه فاز پایان‌یافته است، گفت: پروژه در حال حاضر در مرحله اخذ استانداردهای بین‌المللی و جذب سرمایه‌گذار برای تولید انبوه قرار دارد.


منبع: خبرگزاری مهرمشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top