قایق خورشیدی پژوهشگران دانشگاه آزاد رونمایی شد

قایق خورشیدی پژوهشگران دانشگاه آزاد رونمایی شد

نمونه آزمایشگاهی قایق خورشیدی پژوهشگران دانشگاه آزاد بندرعباس با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفت و رونمایی شد.


به گزارش دیده بان علم ایران هدف از ساخت این قایق حفاظت از محیط زیست و بهره گیری از انرژی سالم اعلام شد.


سرپرست تیم سازنده قایق خورشیدی با بیان اینکه تولید قایق‌های تفریحی خورشیدی به عنوانِ نمونه‌ی کوچکی از صنایع دریایی می‌تواند مبنایی برای توسعه‌ی این‌گونه طرح‌ها در فضای دانشگاهی و صنعتی شود افزود: قایق‌ها از یک سو به طور مستقیم در معرض نور خورشید هستند و از سوی دیگر، وجود سایه‌بان ثابت یا متحرک برای قایق‌های تفریحی جهت محافظت از سرنشینان امری ضروری است که این مهم در کنار موقعیت راهبردی شهر بندرعباس در حوزه‌ی گردشگری و تجاری می‌تواند نقطه‌ی عطفی در جهت کاربردی‌سازی مفاهیم علمی و دانشگاهی شود.


محمدحسین حسن پور، این قایق را حاصل تحقیقات و مطالعه کارگروه ۸ نفره متشکل از اعضای هیات علمی و پژوهشگران مرکز رشد این واحد دانشگاهی دانست و گفت: هدایت‌الله دلاکی، حسن رنجبری، محمد شایسته و لادن اسفندی‌نژاد و سمانه رضایی از اعضای اصلی این گروه بودند که توانستند با آزمایش اولیه این قایق را به مرحله آزمایش بگذارند.


وی افزود: مجوز طراحی و ساخت این قایق در ابعاد واقعی اخذ شده و پس از آزمایش موفقیت آمیز این قایق، ساخت قایق اصلی آغاز می شود.


حسین پور گفت: استفاده از منابع عظیم انرژی خورشیدی که می‌توان از آن برای تولید انرژی الکتریکی، استفاده‌ی دینامیکی، ایجاد گرما، خشک‌سازی تولیدات کشاورزی و تغییرات شیمیایی و غیره بهره برد، در چند دهه‌ی اخیر منجر به تولید محصولات و تجهیزات زیادی شده است.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top