غبار فضایی حیات را به سیارات دیگر منتقل می‌کند

غبار فضایی حیات را به سیارات دیگر منتقل می‌کند

محققان دانشگاه ادینبورگ دریافتند غبار فضایی می‌تواند حیات را به سیارات دیگر منتقل کند.


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از آسوشیتدپرس، به گفته محققان جریان غبار فضایی می‌تواند با ارگانیسم‌های کوچک موجود در لایه‌ بالایی اتمسفر زمین برخورد کنند و در صورتی که دارای انرژی کافی باشند، این موجودات ریز را با خود به فضا ببرند.

بر اساس محاسبات انجام گرفته، میکروارگانیسم‌هایی که در ارتفاع بیش از 150 کیلومتری زمین معلق هستند در صورت برخورد با جریان‌های غبار که با سرعت 70 کیلومتر در ثانیه یا بیشتر حرکت می‌کنند، از میدان جاذبه زمین خارج شده و به فضا می‌روند.

این موجودات زنده کوچک ممکن است به سیارات دیگر یا حتی منظومه‌های دیگری منتقل شوند و در سیاره‌ای که شرایط مناسبی داشته باشد، موجب شکل‌گیری حیات شوند. در واقع ممکن است میلیون‌ها سال قبل چنین رخدادی موجب شکل‌گیری حیات در سطح زمین شده باشد.

در تحقیقات پیشین معلوم شده است که انواع محتلفی از میکروارگانیسم‌ها قادرند در فضا زنده بمانند. برای مثال در فضای خارجی و داخل ایستگاه فضایی بین‌المللی، تعدادی از اجتماعات میکروبی زنده شناسایی شده است.

جریان‌های بسیار سریع غبار فضایی در منظومه‌های مختلف شناسایی شده‌اند و با توجه به نظریه جدید محققان، این غبارها می‌توانند عامل بسیار مهمی در انتقال حیات از یک سیاره به سیاره دیگر باشند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Astrobiology منتشر شده است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top