تابش 8 دقیقه نور خورشید می تواند انرژی یکسال کشور را تامین می کند

تابش 8 دقیقه نور خورشید می تواند انرژی یکسال کشور را تامین می کند

نایب رییس کمیته ملی توسعه پایدار با اشاره به تابش خورشید و پتانسیل بالای تولید انرژی خورشیدی در کشور گفت: تابش هشت دقیقه ای خورشید توان تامین یکسال انرژی را در کشور دارد.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، رضا مکنون روز سه شنبه در سیزدهمین همایش بین المللی روابط عمومی با شعار 'روابط عمومی و نقش آن در تحقق توسعه پایدار ' افزود: این زمان هشت دقیقه ای در کشور ما، در امریکا 15 تا 16دقیقه است؛ بنابراین می توان با برنامه ریزی صحیح از پتانسیل موجود به نحو مطلوب برای رسیدن به انرژی پاک و توسعه پایدار استفاده کرد.

وی اظهار کرد: تابش خورشید در کشور در هر متر مکعب تا دو هزار کیلو وات بر ساعت انرژی تولید می کند البته به شرط آن که از تمام توان این انرژی استفاده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر با اشاره به این که پیش بینی ها نشان می دهد تا خاموش شدن خورشید دو میلیارد سال دیگر زمان باقی است، گفت: کشورهای آلمان و هلند اعلام کردند که تا سال 2030 دیگر سوخت فسیلی تولید نخواهند کرد و تلاش می کنند تمام نیازهای انرژی خود را از خورشید و منابع پاک تامین کنند.

وی تاکید کرد: در حالی که ایران کشوری است با تابش خورشیدی فراوان اما اقدامی جدی در این زمینه صورت نگرفته و همچنان تکیه ما بر سوخت های فسیلی است، بسیاری از کلانشهرها به ویژه تهران در حال خفه شدن هستند، در سال 2016 که 320 هزار نفر فوتی در ایران ثبت شد، علت فوت 29 هزار و 400 نفر از این تعداد با آلودگی هوا مرتبط بود.

نایب رییس کمیته ملی توسعه پایدار گفت: تمام دنیا فهمیده اند که نحوه زندگی امروزی به گونه ای است که کربن زیاد تولید می شود، شاید رییس جمهوری امریکا این موضوع را قبول نداشته باشد اما کشورهای دنیا به این موضوع پایبند هستند که باید تولید کربن را کاهش دهند و بر این اساس در نشست پاریس به یک توافق رسیدند؛ ایران هم متعهد شد انتشار گازهای گلخانه ای خود را کاهش دهد اما در عمل اقدامی در این راستا دیده نمی شود.

وی با تاکید بر نقش توسعه پایدار در حفظ محیط زیست افزود: در برنامه ششم توسعه آن طور که باید به این مقوله توجه نشده که امیدواریم بنیان برنامه هفتم، توسعه پایدار باشد.

مکنون تصریح کرد: البته باید به این مقوله مهم هم توجه کنیم که نیازها و برنامه های توسعه ای خود را بر اساس شرایط کشور بومی سازی و برنامه ریزی کنیم و فقط از کشورهای دیگر کپی برداری نکنیم.

وی به زلزله اخیر استان های غربی کشور اشاره کرد و گفت: ایران کشوری زلزله خیز است؛ نقشه زمین شناختی نشان می دهد تمام نقاط کشور پتانسیل زلزله دارد ، حال این سوال پیش می آید که ما سرزمین خود را نمی شناسیم ؟ چرا باید برای چنین زلزله ای تا این حد تلفات داشته باشیم؟

مکنون تاکید کرد: چرا الگوی درستی برای زندگی خود تهیه نکردیم تا در مقابل این گونه خطرات ایمن باشیم، اکنون چند سالی است زلزله در ژاپن خسارت جانی به همراه ندارد آنها به سمت به صفر رساندن تلفات مادی در حرکت هستند اما چنین زلزله هایی در ایران همچنان کشته می گیرند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر به نقش مدیریت بحران یکپارچه در کشور اشاره کرد و گفت: هنوز یک مدیریت یکپارچه بحران در کشور وجود ندارد، بعد از هشدار وقوع توفان در میامی امریکا در مدت 48 ساعت حدود 6.5 میلیون نفر را از محل حادثه تخلیه کردند.

وی ادامه داد: این نشان می دهد از پیرامون خود شناخت واقعی نداریم، تالاب ها خشک شده اند، آب رودخانه ها 40 درصد است و آب پشت سدها بیشتر از 40 درصد نیست، دریاچه ارومیه خشک شده ؛ دریاچه ای که میلیون ها سال وجود داشته است، تمام این ها به نبود شناخت صحیح از سرزمین، نداشتن توسعه پایدار و نحوه مدیریت منابع بر می گردد، این عدم شناخت موجب شد تا الگویی نادرست برای توسعه کشاورزی در منطقه شکل گیرد تا دریاچه را به این روز در آورد.

مکنون به نقش روابط عمومی ها در تحقق توسعه پایدار گفت: روابط عومی ها می توانند افکار عمومی را بیدار کنند و جامعه را تغییر دهند.

وی با اشاره به این که تغییر جامعه به سه مقوله به هم پیوسته بستگی دارد، افزود: ابتدا باید سردمداران، مدیران و قدرتمندان قانع شوند، دوم متخصصان و نخبگان باید هوشمندانه معایب را بازگو کنند و مقالات راهگشا برای کشور بنویسند و سوم عقل عام یا همان عقل جامعه است، تا عقل جامعه بالا نیاید دو بخش دیگر هر کدام به راه خود می روند و نتیجه ای حاصل نخواهد شد که در این میان نقش روابط عمومی ها بسیار مهم است.

سیزدهمین همایش بین المللی روابط عمومی با شعار ' روابط عمومی و نقش آن در تحقق توسعه پایدار ' امروز سه شنبه با حضور ' سوتلانااستاو ریوا عضو هیات مدیره انجمن بین المللی روابط عمومی و رییس این انجمن در سال 2019 ، ' زهرا گون گور ' رییس سابق انجمن بین المللی روابط عمومی و جمعی از روابط عمومی های کشور در سالن همایش های کتابخانه ملی برگزار و تعدادی از روابط عمومی های برتر معرفی و لوح تقدیر دریافت کردند.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top