کاهش دی اکسید کربن موجود در اتمسفر با ذخیره کربن در خاک کم عمق

کاهش دی اکسید کربن موجود در اتمسفر با ذخیره کربن در خاک کم عمق

محققان دانشگاه ونکوور آمریکا دریافتند ترکیبات معدنی دفن شده در عمق یک متری زمین، قابلیت ذخیره‌سازی مقادیر عظیم کربن را دارند. این قابلیت خاک می‌تواند نقش بسیار مهمی در کاهش میزان دی اکسید کربن موجود در اتمسفر داشته باشد.


به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از آسوشیتدپرس، حدود 75 درصد از تمام کربن ذخیره شده در عمق یک متری زمین تحت تاثیر فعالیت‌های کشاورزی، چرای دام‌ها و مدیریت جنگل‌ها قرار می‌گیرد. در نتیجه مدیریت مناسب این فعالیت‌ها می‌تواند به جای آزادسازی کربن، زمینه ذخیره مقادیر بیشتر کربن را در خاک کم عمق فراهم کند.

با توجه به این واقعیت که در 40 سال آینده باید میزان غذای تولید شده در زمین به دو برابر افزایش یابد تا پاسخگوی نیاز تمام ساکنان آن باشد، توجه به قابلیت خاک در ذخیره‌سازی کربن و شناسایی روش‌های موثر مدیریت فعالیت‌های کشاورزی، مرتع‌داری و جنگل‌داری می‌تواند نقش بسیار مهمی در کاهش میزان دی اکسید کربن موجود در اتمسفر و ذخیره آن را در خاک برعهده گیرد.

به اعتقاد محققان ته‌نشینی کربن در خاک کم‌عمق می‌تواند منجر به کاهش میزان دی اکسید کربن موجود در اتمسفر شود و روند گرمایش جهانی زمین را کندتر کند.

ظرفیت خاک برای ذخیره کربن سه برابر اتمسفر است، اما تاکنون مطالعات بسیار کمی در رابطه با این موضوع انجام شده است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Biochemistry Letters منتشر شده است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top