ساخت دیسک 25 گیگابایتی با عمر 1 میلیون سال!

ساخت دیسک 25 گیگابایتی با عمر 1 میلیون سال!

دانشمندان دانشگاه فدرال کازان روسیه با همکاری محققان خارجی از دانشگاه هاروارد و کالج سلطنتی لندن یک دیسک جاودان با ظرفیت ذخیره سازی بسیار بالا ساختند که از شیشه کوارتز ساخته شده و عمری یک میلیون ساله دارد.


به گزارش ایسنا و به نقل از ایتارتاس، دانشمندان روسی در حال تکمیل کار بر روی تکنولوژی حافظه نوری فوق‌العاده پایدار برای ایجاد یک دیسک قادر به ذخیره اطلاعات به اندازه یک میلیون سال در شرایط خاص هستند.


"ایوان گلبوف"(Ivan Glebov) رییس آزمایشگاه نانوساختار لیزر در شیشه در بنیاد پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته(FARP) واقع در مسکو به ایتارتاس گفت که آنها نمونه اولیه یک دیسک جاودان را ساخته‌اند و کار تحقیقاتی را در سال 2018 تا 2020 انجام خواهند داد.


گلبوف خاطرنشان کرد: این تحقیق ثبات داده‌های رمزگذاری شده را ثابت می‌کند و نتایج تقریبی نشان می‌دهد که داده‌ها بر روی دیسک بدون تغییر بیش از یک میلیون سال در شرایط ذخیره سازی نرمال حفظ می‌شوند. به گفته تولیدکنندگان، دیسک‌های بلوری مدرن 60 ساله فاسد می‌شوند.


دستگاه ذخیره‌سازی جدید از شیشه کوارتز ساخته شده است. برای ثبت داده‌ها، یک لیزر با سرعت فمتوثانیه(۱۵-۱۰ ثانیه)، پالس نوری بسیار کوتاه و قوی را بر روی یک قطعه کوارتز می‌تاباند.


فمتوثانیه (Femtosecond) یک واحد SI برابر با ۱۵-۱۰ ثانیه است. یعنی یک میلیون میلیاردم ثانیه. نسبت یک فمتوثانیه به یک ثانیه مانند نسبت یک ثانیه به ۳۱٫۷ میلیون سال است.


این دیسک مقاوم در برابر آتش، اشعه و امواج الکترومغناطیسی است.


هزینه‌های این پروژه توسط بنیاد پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته و وزارت علوم و آموزش و پرورش روسیه تامین می‌شود.در حال حاضر محققان یک دیسک با ظرفیت ذخیره سازی 25 گیگابایت ساخته اند. این دیسک در آینده نزدیک قادر خواهد بود تا یک ترابایت داده ذخیره سازی کند.


در مرحله فعلی، آزمایشگاه FARP سازمان‌های دولتی مرتبط با کتاب و کتابخانه دولتی روسیه را به عنوان اولین کاربران فناوری جدید می‌داند.


این فناوری همچنین سازمان‌هایی را جذب می‌کند که نیاز به ذخیره سازی دراز مدت(برای بیش از 50 سال) یا ذخیره سازی داده‌ها به صورت دائمی دارند.


از این دست سازمان‌ها بسیار وجود دارد و این فناوری به ویژه برای مراکز پردازش داده مهم است، زیرا حجم زیادی از اطلاعات را متراکم و ذخیره می‌کند.


گلبوف اشاره کرد که "دیسک جاودان" در برابر بازنویسی محافظت می‌شود، گرچه از لحاظ فنی امکان‌پذیر است.


وی افزود: ما در مرحله تحقیق کنونی نشان دادیم که بازنویسی داده‌ها از لحاظ فنی امکان پذیر است، اما برای بازگرداندن یک بیت داده، منبع اصلی مورد نیاز است. بنابراین ما برنامه‌ای برای ساخت دیسک‌های قابل بازنویسی نداریم.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top