تولید عایق صوتی و حرارت آبگریز با نانو ذرات

تولید عایق صوتی و حرارت آبگریز با نانو ذرات

محققان کشور با استفاده از نانو ذرات سرامیکی عایق‌های صوتی و حرارتی تولید کردند که دارای خاصیت آبگریزی است.


به گزارش ایسنا، آئروژل موادی نانو ساختار با تخلخل و مساحت سطح بسیار بالا و دارای خواص ویژه‌ چون هدایت گرمایی و سرعت انتقال صوت پایین هستند. خواص فوق‌العاده آئروژل همراه با وزن بسیار کم، آنها را برای کاربردهای فراوان به‌ویژه در حوزه‌های هوا فضا، حمل و نقل و ساختمان مناسب کرده است.


ولی از سوی دیگر آئروژل‌ها بسیار ترد و شکننده هستند و این اشکال کاربرد این مواد را بسیار محدود کرده است. یکی از راهکارهای اساسی برای استفاده از آئروژل ترکیب آنها با ساختارهای لیفی است.


با وجود تحقیقات صورت گرفته و محصولات تجاری شده، هنوز هم ریزش آئروژل از روی الیاف و ایجاد گرد و غبار (در هنگام برش) مشکل اساسی دیگر این مواد است که باید با روش‌های مناسب، آئروژل را به الیاف اتصال داد تا پایداری آن را در حین استفاده حفظ شود.


بر این اساس محققان کشور در این زمینه مطالعاتی را اجرایی کردند و برای اولین بار سازه‌های لیفی را با مواد نساجی حاوی آئروژل به شیوه‌ای مناسب پوشش دادند تا از این طریق از ریزش غبار آئروژلی جلوگیری شود.


این محققان همچنین با این روش موفق به تولید عایق‌های صوت و حرارتی به صورت همزمان شدند که دارای خاصیت آبگریزی هستند.


بلانکت‌های آئروژلی آبدوست در برابر رطوبت هوا به دلیل جذب آب و ایجاد حالت ابری شکل کارایی خود را به مرور زمان از دست می‌دهند. با توجه به کاربرد و اهمیت نوع عایق‌بندی می‌توان محصولات را متناسب با عملکرد صوتی یا گرمایی مورد نظر پوشش‌دهی کرد.


استفاده از روش اصلاح سطحی ذرات سرامیک به منظور افزایش بازدهی و استفاده از مواد سرامیکی پیشرفته حاوی نانو ذرات برای صفحات جاذب گرمایی از جمله نوآوری‌های این طرح است.


از مزایای این طرح می‌توان به عایق صوت و حرارت به صورت همزمان، افزایش طول عمر محصول به دلیل آبگریزی، استفاده از یک روش کاربردی متفاوت با روش‌های پیشین برای ایجاد یک بلانکت آئروژلی انعطاف پذیر، در نظر گرفتن شیوه تولید متناسب با ماشین‌آلات موجود در کارخانجات نساجی کشور، رفع مشکل ریزش غبار بلانکت عایق آئروژل و امکان رشد عرضی محصول در سطح وسیع با کاربردهای متنوع اشاره کرد.


از این عایق‌ها می‌توان در ساختمان‌ها به منظور عایق‌بندی صوتی و گرمایی در سقف، کف، زیر کف‌پوش و دیوارها استفاده کرد. علاوه بر آن در صنایع خودروسازی برای عایق‌بندی صوتی و گرمایی درون اتومبیل کاربرد دارد.


این طرح با پذیرش در برنامه نانو مچ ستاد توسعه فناوری نانو مورد حمایت برای تجاری‌سازی قرار گرفته است.



مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.



Top