تامین ماهواره مخابراتی ایران با همکاری عرب‌ست تا 2030

تامین ماهواره مخابراتی ایران با همکاری عرب‌ست تا 2030

رییس سازمان فضایی ایران با تاکید بر این‌که از طریق ماهواره «بدر ۷» و با همکاری عرب‌ست تا ۱۴ سال آینده خدمات ماهواره‌ای ارائه خواهد شد، گفت: طراحی و در مدار قرار دادن ماهواره مخابراتی و ارتباطی کاملا ایرانی را در دستور کار داریم.


دکتر محسن بهرامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص ماهواره ارتباطی و مخابراتی بدر افزود: ماهواره بدر 7 با وزن 5800 کیلوگرم و توان 11.5 کیلووات و طول عمر 15 سال به سفارش عرب‌ست توسط یکی از شرکت‌های خارجی ساخته شد.


وی، زمان پرتاب این ماهواره را در آبان ماه سال 94 ذکر کرد که در موقعیت مداری 26 درجه شرقی قرار گرفته است.


بهرامی تاکید کرد: بخشی از  ظرفیت این ماهواره در چارچوب قرارداد سازمان فضایی ایران با عرب‌ست به عنوان ظرفیت پشتیبان برای 3 ترانسپوندر باند KU سرویس مخابراتی ثابت ماهواره در حال بهره‌برداری ماهواره بدر 5 است که هم‌اکنون تحت عنوان «ایرانست 21» مورد استفاده سازمان فضایی ایران قرار دارد که با همان پوشش‌دهی مشابه با ترانسپوندرهای ماهواره بدر 5 در منطقه ایران، آسیای میانه و خلیج فارس با مرکزیت ایران طراحی و ساخته شده است.


رییس سازمان فضایی ایران ادامه داد: این ترانسپوندرهای ماهواره بدر 5 بر اساس امتیاز مدار/فرکانس شبکه ماهواره‌ای زهره 2 فعالیت می‌کند و پرتاب آن به معنای حفظ این حقوق برای ایران تا پایان عمر این ماهواره است.


وی ادامه داد: حداقل عمر ماهواره بدر 5 تا سال 1409 شمسی (سال 2030) میلادی تعیین شده است.


بهرامی یادآور شد: در فاصله زمانی سال 1404 که پایان عمر نامی ماهواره بدر 5 است، ماهواره بدر 7 به عنوان پشتیبان نه تنها ضریب اطمینان پایداری ارتباطات و ارائه خدمات به مشتریان این پهنای باند را به نحو قابل توجهی افزایش می‌دهد، بلکه در صورت بروز مشکلات پیش‌بینی نشده در ماهواره بدر 5  موجب جلوگیری از حذف حقوق مدار/فرکانس شبکه ماهواره زهره 2 خواهد شد.


به گفته وی، ماهواره بدر 5 در سال 2010 میلادی پرتاب شد و بر اساس قرارداد منعقد شده میان سازمان فضایی ایران و عرب‌ست در حال حاضر 6 ترانسپوندر BSS روی این ماهواره به ایران سرویس‌دهی می‌کند.


معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه هم‌اکنون تأمین ماهواره مخابراتی با ماهواره عرب‌ست تا سال 2030 صورت می‌گیرد، اضافه کرد: تأمین فرکانس و نقطه مداری ماهواره مخابراتی برای داشتن یک ماهواره کاملا ایرانی در مدار را نیز آغاز کرده‌ایم و مذاکرات مفصلی داشتیم و توافقنامه اولیه را به امضا رساندیم.


وی در خصوص برنامه‌های سازمان فضایی در پایان عمر ماهواره بدر 5 توضیح داد: هم‌اکنون ماهواره مشترک ایران با عرب‌ست به عنوان «بدر ۵» تأمین پهنای باند مخابراتی ایران را برعهده دارد، ضمن آنکه ماهواره «بدر 7» نیز به عنوان پشتیبان در این مدار قرار گرفته است و تا 13 سال آینده، خدمات ماهواره‌ای ارائه خواهد کرد.


رییس سازمان فضایی ایران ادامه داد: پس از این زمان برنامه داریم که ماهواره مخابراتی ایرانی و تحت اختیار و مدیریت ایران را در مدار قرار دهیم.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top