پالس‌های رادیویی جدید از یک منبع اسرارآمیز فضایی

پالس‌های رادیویی جدید از یک منبع اسرارآمیز فضایی

ابزار Listen که به‌منظور شناسایی حیات هوشمند در جهان هستی ساخته شده است، 15 پالس رادیویی پرتوان را از یک منبع اسرارآمیز به نام FRB 121102 در آن سوی جهان هستی دریافت کرده است.

این انفجارهای رادیویی، پالس‌های کوتاه و درخشانی هستند که از یک منبع بسیار دور و ناشناخته می‌آیند و FRB 121102 تنها منبعی است که تاکنون پالس‌های آن تکرار شده‌اند. در واقع تا کنون بیش از 150 انفجار پرانرژی از این جسم فضایی دریافت شده است. جسم فضایی FRB 121102 سال گذشته به عنوان یک کهکشان کوتوله با فاصله 3 میلیارد سال نوری از زمین شناسایی شد.

در خصوص ماهیت این انفجارها ایده‌های مختلفی مطرح شده است که عوامل مختلفی از ستاره‌های نوترونی با میدان مغناطیسی بسیار قوی گرفته تا تمدن‌های فضایی پیشرفته را دلیل اصلی ایجاد این پالس‌ها می‌دانند.

ستاره شناسان سراسر زمین به دنبال درک مکانیزم ایجاد انفجارهای رادیویی سریع هستند و با تلسکوپ‌های خود دائما FRB 121102 را هدف می‌گیرند. نکته قابل توجه این است که تا کنون پالس‌هایی با چنین فرکانس بالایی دریافت نشده است و این موضوع امکان ارزیابی دقیق انفجارهای رادیویی را برای محققان فراهم کرده است.

به گفته محققان زمانی که پالس‌های دریافت شده توسط Listen از کهکشان میزبان FRB 121102 خارج شدند، منظومه شمسی کمتر از دو میلیارد سال عمر داشت و احتمالا ساده‌ترین موجودات زنده چند سلولی در زمین حدود یک میلیون سال بعد ظاهر شدند.

منبع: ایرنا


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top