جایگزینی کامل منابع تامین انرژی با منابع تجدیدپذیر

جایگزینی کامل منابع تامین انرژی با منابع تجدیدپذیر

محققان دانشگاه استنفورد زیرساخت‌های لازم را برای تغییر نحوه تامین انرژی موردنیاز 139 کشور تا سال 2050 میلادی از طریق باد و خورشید، معرفی کردند.

این نوع تغییرات در ساختار تولید انرژی به معنای کاهش جهانی مصرف به دلیل کارآیی الکتریسیته حاصل از منابع پاک و تجدیدپذیر است و منجر به ایجاد 24 هزار فرصت شغلی بلندمدت، کاهش سالانه 4 تا 7 میلیون مورد مرگ ناشی از آلودگی هوا، تثبیت قیمت انرژی و صرفه جویی سالانه بیش از 20 تریلیون دلار از هزینه‌های مربوط به تغییرات آب و هوا و سلامتی می‌شود.

این گزارش منابع تجدیدپذیر انرژی را که در اختیار 139 کشور جهان قرار دارد و همچنین تعداد ژنراتورهای آبی، بادی و خورشیدی موردنیاز برای جایگزینی 80 درصد از منابع فعلی با منابع تجدیدپذیر تا سال 2030 میلادی و جایگزینی 100 درصدی منابع تا سال 2050 میلادی را شناسایی و معرفی کرده است.

محققان برای انجام این تحقیقات عواملی شامل الکتریسیته، حمل و نقل، گرمایش و سرمایش، صنایع و کشاورزی، جنگل‌ها و منابع آبی هر کشور را مورد بررسی قرار دادند.

بر اساس این تحقیقات کشورهایی مانند آمریکا، چین و اتحادیه اروپا که در آن‌ها نسبت زمین به جمعیت زیاد است، در مقایسه با سایرین، به سادگی می‌توانند 100 درصد انرژی موردنیاز خود را از باد، آب و خورشید تامین کنند.کشورهای کوچک‌تر که جمعیت بالایی دارند و توسط اقیانوس احاطه شده‌اند، برای رسیدن به هدف، متحمل مشکلات بیشتری می‌شوند.

تفاوت این تحقیقات با سایر تحقیقات مشابه در این است که در آن تلاش شده علاوه بر منافع زیست محیطی تغییر ساختارهای تامین انرژی، به منافع اجتماعی و عمومی این کار از جمله ایجاد فرصت‌های شغلی و هزینه و فایده آن نیز توجه شده است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Joule منتشر شده است.

منبع: ایرنا


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top