اروپا به دنبال ایجاد پایگاه فضایی در ماه

اروپا به دنبال ایجاد پایگاه فضایی در ماه

علاقه روزافزونی برای اولویت دادن به ماه به عنوان مقصد بعدی انسان در اعماق فضا وجود دارد؛ چرا که این مقصد می‌تواند سکوی پرتابی برای گسترده کردن اکتشافات انسان در منظومه شمسی و بویژه مریخ باشد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، اکنون اروپا تلاش خود را برای مأموریت‌های اکتشافی ماه افزایش داده که این مأموریت‌ها می‌توانند شامل انسان‌ها و ربات‌ها باشند.

برنامه‌ریزان فضایی اروپا با اعلام این تلاش‌ها به عنوان "بازگشت به ماه"، مجموعه‌ای از مأموریت‌های انسانی را در اوایل دهه 2020 به قمر زمین پیش‌بینی کرده‌اند. این ماموریت‌ها شامل ترکیبی از فضانوردان و سیستم‌های رباتیک در سطح ماه خواهد بود که بر اساس برنامه، ابتدا ربات‌ها در این قمر فرود آمده و راه را برای ورود فضانوردان انسان هموار می‌کنند.

اهداف اروپا برای بازگشت انسان به ماه در سمپوزیوم بین‌المللی اخیر در هلند که "ماه-2020-2030، عصر جدیدی از اکتشاف هماهنگ انسانی و رباتیک" نام داشت، به وضوح مشهود بود. بیش از 200 دانشمند و مقام فضایی از 28 کشور جهان در این نشست حضور داشتند.

هدف این سمپوزیوم، دستیابی به پیام مشترک و قدرتمندی از نمایندگان علمی، دانشگاهی، سازمانی و جوامع صنعتی بود. این پیام شامل چگونگی اجرای اکتشافات فضایی به عنوان یک تلاش بین‌المللی پایدار بر پایه موفقیت‌های گذشته و با کمک شرکای جدید خواهد بود.

سازمان فضایی اروپا در حال حاضر در برنامه ایجاد سیستم‌های انتقال فضایی انسان برای ماموریت‌های ورای مدار پایین زمین شرکت کرده است. این سازمان در حال ساخت ماژول سرویس اروپایی برای استفاده در فضاپیمای بعدی ناسا یعنی ماژول سرنشین‌دار اوریون است.

علاوه بر آن، یان دیتریش ورنر، رئیس سازمان فضایی اروپا مکررا تمایل خود را برای ساخت یک پایگاه فضایی به عنوان جانشین ایستگاه فضایی بین‌المللی اعلام کرده است.

وی اظهار کرده چنین پایگاهی باید بین‌المللی بوده و بر شایستگی‌های مختلف در کشورها تکیه داشته باشد.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top