کشف یک ابرسیاهچاله باقی مانده از برخورد کهکشانی

کشف یک ابرسیاهچاله باقی مانده از برخورد کهکشانیترجمه :Rezgar Azizpour

اخترشناسان یک ابر سیاهچاله تقریبا تنها را در بقایای خرد شده یک کهکشان کشف کرده اند که با سرعت 2000 مایل بر ثانیه در حال دور شدن است.


این کشف که توسط بنیاد ملی علوم VBLA صورت گرفته است، بخشی از پروژه ای می باشد، که جهت شناسایی ابرسیاه چاله هایی است که در در مرکز کهکشانهایشان قرار ندارند.


از آنجایی که بیشتر ابرسیاه چاله ها در مرکز کهکشانهایشان قرار دارند، این شی کشف شده که B3 1715+425 نام دارد، این الگو را شکسته است. این شی در خوشه ای کهکشانی به نام  ZwCl 8193  قرار دارد و این یک ابر سیاه چاله است ، که در کهکشانی به شدت کوچک و بسیار کم نور جای دارد و این بر خلاف انتظار است. این ابرسیاه چاله، گازهای یونیزه شده را ، همراه با سرعت گرفتن و دور شدن از مرکز یک کهکشان بزرگتر ، از خود بجای می گذارد.


جیمز کندون، از رصدخانه ملی رادیویی ، در یک گفتگوی مطبوعاتی گفته است که : " ما در حال جستجو برای یک جفت سیاه چاله ، با یک انحراف از مرکز کهکشان ، مطابق مدارک بارز از ادغام پیشین یک کهکشان بودیم، که به جای آن ، ما این سیاه چاله را پیدا کردیم که در حال گریز از کهکشان بزرگتر بوده و پشت سر خود دنباله ای از گازها را باقی می گذارد.


کهکشانهایی که این اخترشناسان مشاهده کرده اند بیشتر از 2 میلیارد سال نوری با زمین فاصله دارند و بعد از یک برخورد کهکشانی ، که در آن یک کهکشان بزرگتر از میان یک کهکشان کوچکتر عبور کرده است، به صورت تکمیل نشده و نامنظم از ستارگان و گازهایشان باقی مانده اند. تنها باقی مانده کهکشان، سیاه چاله آن و یک فضای کوچک به عرض 3 هزار سال نوری می باشد.


مطابق گفته های جیمز کندون، این بقایا جرم از دست خواهند داد و تشکیل ستارگان در این فضا متوقف خواهد شد ، و با شتاب گرفتن این سیاه چاله ، تا جایی که دیگر قابل ردیابی نباشد ، برای بیشتر ابزارآلات زمینی به صورت نامرئی باقی می ماند ، تا زمانی که با گازها یا دیگر مواد برخورد و تعامل داشته باشد.


دانشمندان گزارش یافته های خود را در ژورنال اخترشناسی منتشر می کنند و به رصد موارد  بیشتر ، به عنوان بخشی از پروژه بلند مدت خود همراه با VBLA می پردازند.


منبع: Astronomy.com

مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top