فعالیت آتشفشان‌ها در

فعالیت آتشفشان‌ها در "زهره"

یک تیم از دانشمندان مرکز هوافضای آلمان در کلن به بررسی دقیق‌تر آتشفشان‌های موجود در زهره پرداخته و متوجه شدند که آنها هنوز هم فعال هستند.


در این پژوهش مشخص شد که  ایدون مونس یک آتشفشان عظیم در این سیاره که حدود 120 مایل قطر دارد به تازگی فوران داشته است.


http://cdn.isna.ir/d/2016/10/19/3/57371044.jpg


این آتشفشان بسیار عظیم و غول پیکر است و در مقایسه با آن، آتشفشان Mauna Loa که بزرگترین آتشفشان فعال بر روی زمین است تنها 75 مایل قطر دارد.


زهره سیاره ای است که بیش از هر سیاره دیگری در منظومه شمسی، آتشفشان دارد.


این تیم تصاویر مادون قرمز گفته شده در ماموریت زهره توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) در سال 2006 و 2007 را با عکس راداری وضوح بالا که توسط پروب ماژلان ناسا در سال 1990 گرفته شده بود، با یکدیگر ترکیب کردند.


محققان این پژوهش برای اثبات این فرضیه نیازمند عکس‌های زیادی بودند زیرا زهره توسط یک ابر ضخیم پوشیده شده که مانع از آن می‌شود تا  تلسکوپ‌ها و فضاپیما بتوانند از آن تصویر دقیق تهیه کنند.


آنها سپس از یک تکنیک که محدودیت‌های وضوح تصاویر را از بین می‌برد استفاده کردند تا بتوانند در پس این ابرها را مشاهده کنند.


این محققان پس از بررسی این تصاویر متوجه وجود پنج مجرای گدازه‌ سرازیر شده در اطراف این آتشفشان شدند.


این گدازه‌ها توسط کاوشگر ونوس اکسپرس مشاهده شده و محققان متوجه گرم بودن آنها شدند. این سنگ‌های گرم همچنین دارای نشانه‌هایی از هوازدگی بودند.همه شواهد نشان دهنده این است که این گدازه‌ها تازه و جدید هستند. با این حال محققان هنوز هم به طور 100 درصد از فعال بودن آتشفشان ایدون مونس مطمئن نیستند.


کاوشگر آکاتسوکی ژاپن در حال حاضر در حال چرخش به دور زهره و ارائه اطلاعات مختلف است.


ناسا نیز در حال برنامه ریزی برای راه اندازی یک ماموریت کم هزینه به نام VERITAS  است.


اگر همه چیز طبق برنامه ریزی پیش برود با این ماموریت ما قادر به جمع آوری نمونه‌های مختلف و کشف شواهد جدید درباره فعال بودن این آتشفشان‌ها خواهیم بود.


منبع: ایسنامشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top