اعزام سکنه جدید به ایستگاه فضایی بین‌المللی

اعزام سکنه جدید به ایستگاه فضایی بین‌المللی

روسیه امروز دومین پرتاب فضاپیمای سرنشین‌دار ارتقایافته "سایوز" را به ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام خواهد داد که همچنین نخستین سفینه نسل آینده این کشور را در ابعاد مینیاتوری به فضا انتقال خواهد داد.


سایوز MS-02 قرار است امروز (چهارشنبه) ساعت 2:05 به وقت محلی از پایگاه فضایی بایکنور قزاقستان به همراه سه فضانورد پرتاب شود.


سایوز


سکنه جدید ایستگاه فضایی شامل سرگئی ریژکوف و آندره بوریسنکو، فضانوردان روسی و شین کیمبرو از ناسا هستند.از راست چپ به راست: شین کیمبرو، فرمانده سرگئی ریژکوف و مهندس پرواز آندره بورسسنکو


دور سر این فضانوردان یک رمان قرمز، سفید و آبی رنگ بسته می‌شود که مدل کوچکی از فضاپیمای جدید روسیه به آن آویزان شده است. سازمان فضایی روسیه (روسکاسموس) قصد دارد از این فضاپیما که فعلا فدراسیون نامیده شده، به عنوان جایگزینی برای سایوز استفاده کند.این فضاپیما که با هدف مشابه سفینه اکتشافی سرنشین‌دار اوریون ناسا ساخته شده، نام خود را طی یک رای‌گیری عمومی بدست آورده است. روسیه فدراسیونی از 85 نهاد اصلی است که هرکدام از آن‌ها می‌توانند نام یکی از فضاپیماهای ساخت این کشور را انتخاب کنند.


این فضاپیما توسط شرکت Energia ساخته شده که سازنده فضاپیماهای سایوز نیز هست.


نسخه اسباب‌بازی فضاپیمای فدراسیون که توسط فضانوردان به ایستگاه فضایی برده می‌شود، شکل فضاپیمای اصلی و ماژول‌های رانشگر از جمله دو بال آرایه خورشیدی آن را شبیه‌سازی کرده است.استفاده از یک نشانگر پرواز در گرانش صفر یا "طلسم" که شامل بستن یک اسباب‌بازی کوچک در زمان پرواز با فضاپیمای سایوز و معلق شدن آن در زمان ورود به سطح گرانش صفر است، سنتی است که به نخستین پرواز فضایی یوری گاگارین، فضانورد دورران شوروی سابق در آوریل 1961 باز می‌گردد. در حال حاضر فضانوردان از اسباب‌بازی‌های مورد علاقه فرزندانشان به عنوان نشانگر استفاده می‌کنند.


سکنه جدید مدت بیش از چهار ماه را در ایستگاه فضایی بین‌المللی باقی مانده و در اواخر ماه فوریه به زمین بازخواهند گشت.


منبع: ایسنامشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top