برندگان نوبل شیمی ۲۰۱۶ معرفی شدند/تقدیر از ساخت کوچکترین ماشین‌های جهان

برندگان نوبل شیمی ۲۰۱۶ معرفی شدند/تقدیر از ساخت کوچکترین ماشین‌های جهان

جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۶ به سه دانشمند اروپایی برای تحقیقاتشان درباره ساختارهای نانو و ساخت کوچکترین ماشین‌های جهان اختصاص پیدا کرد.


این جایزه به ژان پی‌یر سوواژ از دانشگاه استراسبورگ فرانسه، فراستر استادارت اسكاتلندي و استاد دانشگاه نورث وسترن آمریکا و برنارد فرینگا از دانشگاه گرونینگن هلند برای طراحی و ساخت ماشین‌های مولکولی اختصاص پیدا کرد. این تحقیقات راه را برای دانشمندان جهت دستکاری مواد در سطح مولکولی هموار کرده است. در حقیقت این دانشمندان توانستند در علم شیمی ماشین‌های با ساختار نانو و قابل کنترل طراحی کنند که می‌توانند انرژی شیمیایی را به انرژي مکانیکی و حرکتی تبدیل کنند.


http://s9.picofile.com/file/8269778634/2016_Nobel_Prize_in_Chemistry.jpg


این جایزه سال گذشته به «توماس لیندال» از سوئد، «پل مولدریچ» از آمریکا و «عزیز سانسار» از ترکیه برای تحقیقات این دانشمندان درباره مکانیزم ترمیم دی‌ان‌ای اختصاص پیدا کرده بود.


نوبل شیمی یکی از پنج جایزه نوبل است که طبق وصیتنامه آلفرد نوبل به دستاوردهای چشمگیر در حوزه‌های پزشکی، فیزیک، شیمی، ادبیات و صلح اعطا می‌شود.


نخستین جایزه نوبل شیمی در سال ۱۹۰۱ میلادی به یاکوبوس هنریکوس وانت‌هوف، دانشمند هلندی برای کشف قوانین دینامیک شیمیایی و فشار اسمزی در محلول‌ها اعطا شد.


منبع: خبرآنلاینمشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top