مریخ‌ نورد جدید ناسا معرفی شد

مریخ‌ نورد جدید ناسا معرفی شد

به گزارش ایسنا به نقل از سی‌ان‌ان، ناسا همچنین اعلام کرد که برنامه پرتاب این مریخ‌نورد برای اواخر تابستان سال 2020 تنظیم شده که در فوریه 2021 به سیاره سرخ خواهد رسید.

این کاوشگر پس از گذراندن مرحله بازبینی، اکنون آماده ورود به مرحله توسعه است که شامل طراحی و ساخت نهایی است و پس از آن می‌تواند وارد مرحله مونتاژ، آزمایش و پرتاب شود. احتمالا مرحله آخر در سال آینده آغاز شود.

مارس 2020 یک ماموریت در ادامه کاوشگر کنجکاوی خوانده شده است و با وجود شباهت‌های ظاهری، نمونه جدید به دنبال نشانه‌های حیات میکروبی در مریخ خواهد گشت. مریخ‌نورد 2020 همچنین به جمع‌آوری و ذخیره نمونه از سطح سیاره خواهد پرداخت که کنجکاوی از تجهیزات مخصوص آن برخوردار نبوده است. این نمونه‌ها ممکن است در آینده برای بررسی بیشتر به زمین بازگردانده شوند که البته هنوز برنامه‌ای برای آن طراحی نشده است.

هفت ابزار اصلی بر روی مارس 2020 وجود دارد که آن را مجهزتر از کاوشگر کنجکاوی برای بررسی اطرافش می‌کند. دوربین اصلی کاوشگر که مانند سر آن به نظر می رسد، ارتقا یافته و Mastcam-Z نام دارد. این دوربین می‌تواند همانند کنجکاوی تصاویر پاناروما و با بزرگنمایی بالا ثبت کند اما نقطه مثبت آن، قابلیت زوم بیشتر نسبت به نمونه قبلی است. در حقیقت همه دوربین‌های مارس 2020 از کنجکاوی بهتر برخوردار خواهند بود و این ربات همچنین به تجهیزاتی برای ثبت صدا و فیلم هم مجهز است.

ابزار "SuperCam" مارس 2020 نسخه قدرتمندتر ابزار ChemCam"" کنجکاوی است که یک لیزر را بر سنگهای مریخی تابانده و مواد معدنی آن را بررسی می‌کند تا درک بهتری از ترکیبات عنصری آن‌ها پیدا کند. این کار به دانشمندان در دستیابی به تصمیمات آگاهانه‌تر در مورد این سنگها خواهد داد.

ابزار دیگر این کاوشگر "MOXIE" نام دارد که دی‌اکسیدکربن موجود در جو مریخ را گرفته و از آن برای تولید اکسیژن خالص استفاده می‌کند. توانایی تولید اکسیژن خالص در مریخ از اهمیت زیادی برای ماموریت‌های آینده برخوردار است چرا که از آن می‌توان برای زنده نگهداشتن فضانوردان استفاده کرد یا آن را به سوخت موشک تبدیل کرد. ابزار دیگر مارس 2020، تحلیلگر "MEDA" است که آب‌وهوای مریخ را با سنجش دما و رطوبت آن بررسی می‌کند. این ابزار همچنین سنجش‌های جوی را نیز برای اطمینان یافتن از عملکرد مناسب ابزار MOXIE انجام خواهد داد.

رادار "RIFMAX" یکی دیگر از تجهیزان این کاوشگر است که قادر است تا 500 متر زیر سطح را با وضوح 5-20 سانتیمتر ببیند. این امر به دانشمندان اجازه خواهد داد برای نخستین بار محیط زیرسطحی مریخ را مشاهده کنند.

بازوی مارس 2020 نیز مجهز به ابزار مانند "PIXL" است که با پرتوی ایکس به مطالعه شیمی سنگهای مریخی پرداخته و به دانشمندان به منظور نقشه‌برداری از توزیع عناصر در آن‌ها کمک خواهد کرد. ابزار "SHERLOC" نیز تحقیقات معدن‌شناسی را در مقیاس کوچک انجام خواهد داد و همچنین قادر است مواد آلی را شناسایی کند.

به گفته مقامات ناسا، فرود این کاوشگر نیز با کنجکاوی قابل مقایسه نخواهد بود که دلیل آن، اطلاعات جمع‌آوری شده توسط دوربین‌ها و میکروفون‌ها در فرود قبلی است. اگرچه در ماموریت کنجکاوی از میکروفون برای فرود استفاده شد، اما آن‌ها هیچگاه بر روی سطح به کار گرفته نشدند.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top