کشف ردپای یک انفجار دور و ماقبل تاریخی روی کره زمین

کشف ردپای یک انفجار دور و ماقبل تاریخی روی کره زمین

مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد، تغییرات آب و هوایی ماقبل تاریخ و حتی تسریع در رند تکامل زمین به احتمال زیاد مربوط به یک سوپرنوا و مرگ و انفجار ستاره‌ای بسیار دور از زمین بوده است! به گزارش «تابناک» ستاره‌های چشمک زن در بوم سیاه شب شاید برای چشمام ما از روی زمین چیزی بیشتر از یک پیکسل کوچک در یک تصویر بزرگ باشند؛ اما همین ستارگان دوردست وقتی می‌میرند و یک انفجار سوپرنوا از خود ساطع می‌کنند که به تندی فضای کیهان را می‌پیماید، امواج شوک ناشی از آن‌ها حتی روی زمین هم تأثیر گذاشته و احساس می‌شود؛ این چیزی است که تحقیقات جدید دانشمندان به آن رسیده است. در ماه آوریل دانشمندان با شواهدی از دو انفجار ماقبل تاریخی سوپرنوا مواجه شدند که مربوط به مرگ ستارگانی با فاصله ۳۰۰ سال نوری از زمین بوده است. مطالعه جدیدی که بر اساس مدل‌های رایانه‌ای صورت گرفته، اکنون این احتمال را پیش می‌کشد که تشعشعات ناشی از این انفجار‌ها، راه خود را از دل کیهان به سمت سیاره ما باز کرده و منجر به تغییرات آب و هوایی شده که در پی آن جو زمین و زندگی جانداران و گیاهان روی آن تحت تأثیر قرار گرفته است. 

 «آدریان ملوت» استاد دانشگاه کانزاس، یکی از نویسندگان مقاله‌ای در همین موضوع در نشریه علمی Astrophysical Journal Letters است و می‌گوید: این انفجارهای سوپرنوا در واقع از ما بسیار دور بوده و در فاصله ۳۰۰ سال نوری رخ داده است. 

به گفته وی، یکی از این ستارگان حدود ۱.۷ تا ۳.۲ میلیون سال قبل منفجر شده و سوپرنوای دیگر، حدود ۶.۵ تا ۸.۷ میلیون سال پیش رخ داده است. در هر دو مورد وقتی توفان‌های کیهانی ناشی از این دو انفجار به زمین رسیده، نور آبی رنگ آن در آسمان شب به وضوح دیده شده و برای هفته‌ها خواب جانداران روی زمین را آشفته کرده است.ماموت‌های بی‌خواب و آشفته‌ای که در دشت‌های باستانی سرگردان بوده‌اند، نمونه‌ای از همین بی‌خوابی‌های ناشی از انفجار‌ها را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد، میزان دوز تشعشعاتی که سیاره زمین و جانداران آن به آن عادت داشته‌اند، بر اثر این انفجار‌ها به سه برابر افزایش یافته بوده است. 

 «ملوت» می‌گوید: این افزایش در تشعشعات به نظر به قدری زیاد بوده که منجر به یک افزایش ناگهانی در نرخ دگرگونی و سرطان بر روی زمین شده است. به گفته وی، انقراض محدودی که حدود ۲.۵ میلیون سال قبل روی کره زمین در خصوص برخی جانداران رخ داده، می‌تواند ارتباط مستقیمی با این انفجار‌ها داشته باشد و همچنین تغییرات بزرگ آب و هوایی جو زمین نیز می‌تواند ناشی از همین موضوع باشد. «ملوت» می‌گوید: در این دوره زمانی، یک تغییر گسترده آب و هوایی رخ داده است. قاره آفریقا رو به خشکی گذاشته است و بسیاری از جنگل‌های این قاره به دشت بی‌درخت تبدیل شدند. در همین دوران و بعد از آن عصر یخبندان آغاز شده و به شکل پیاپی تکرار شده و هنوز مشخص نیست که چرا این اتفاق رخ داده است. احتمال زیادی وجود دارد که این موضوع نیز ارتباط زیادی با این انفجارهای دور دست در فضا داشته باشد.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top