انتشار واضح‌ترین تصاویری که تا امروز از قمر مریخ ثبت شده‌اند

انتشار واضح‌ترین تصاویری که تا امروز از قمر مریخ ثبت شده‌اند

دانشمندان واضح‌ترین تصاویر از قمر دیموس مریخ را به نمایش گذاشتند. این تصاویر زمانی ثبت شد که یک فضاپیما از فاصله تنها ۶۲ مایلی(حدود ۱۰۰ کیلومتر) از کنار این قمر عبور کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، این تصاویر توسط کاوشگر «امید»(Hope) ماموریت مریخ امارات(EMM) در طی گذرهای اخیرش از کنار دیموس ثبت شده است.

برای اولین بار این کاوشگر تا فاصله‌ی ۶۲ مایلی(۱۰۰ کیلومتر) به دیموس نزدیک شد و طی آن توانست تصاویر را ثبت کند. گذر آن شامل مناطقی در سمت دور قمر مریخ می‌شد که پیش از این امکان بررسی آن با چنین جزئیاتی وجود نداشت.

یکی از تصاویر سیاره سرخ را در حال حرکت به تصویر می‌کشد.

محققان دانش محدودی در مورد قمرهاب دیموس و فوبوس که بزرگترین قمرهای مریخ هستند، دارند و مشاهدات جدید نشان دهنده گامی رو به جلو در دانش آنها در مورد دیموس، جو، ترکیب، و منشاء آن و نقش آن در درک ما از مریخ به طور گسترده‌تر است.

برای مثال، محققان می‌گویند به نظر می‌رسد که این مشاهدات جدید نظریه‌ی دیرینه‌ای که در آن بیان می‌شد قمرهای مریخ منشا سیارکی دارند را به چالش می‌کشد و در عوض به منشا سیاره‌ای اشاره می‌کند.

این یافته‌ها در مجمع عمومی اتحادیه علوم زمین اروپا(EGU) ارائه خواهد شد. در نتیجه‌ی این مشاهدات، فعالیت کاوشگر امید یک سال دیگر تمدید خواهد شد.

هزا المتروشی(Hessa Al Matroushi)، سرپرست علمی ماموریت مریخ امارات می‌گوید: ما از منشا فوبوس و دیموس مطمئن نیستیم. یک نظریه دیرینه این است که آنها سیارک‌هایی هستند که در مدار مریخ به دام افتاده‌اند اما سوالات حل نشده‌ای در مورد ترکیب آنها وجود دارد. اینکه دقیقا چگونه آنها در مدارهای فعلی خود قرار گرفتند نیز یک حوزه مطالعاتی فعال است و بنابراین هر اطلاعات جدیدی که ما می‌توانیم در این دو قمر به خصوص دیموس که به ندرت مشاهده شده است، به دست آوریم، پتانسیل ایجاد درک جدیدی از قمرهای مریخ را دارد. مشاهدات نزدیک ما تاکنون از دیموس نمایانگر منشا سیاره‌ای است.

امید تاکنون چندین پرواز نزدیک از دیموس انجام داده و به مشاهداتش از جو مریخ ادامه می‌دهد.

جاستین دیگان(Justin Deighan)، معاون ارشد علمی ماموریت مریخ امارات، می‌گوید: ما با امید فرصتی منحصر به فرد داریم تا ترکیب، ترموفیزیک و زمین‌ریخت‌شناسی دقیق دیموس را با این مشاهدات جدید مشخص کنیم.

ما انتظار داریم که درک بهتری از منشا و تکامل فوبوس و دیموس ایجاد کنیم و درک اساسی خود را از این دو قمر مریخ ارتقا دهیم.Top