کشتی نوح در ماه

کشتی نوح در ماه


گروهی از دانشمندان در آمریکا طرحی را به کنفرانس جهانی هوافضا ارائه کرده‌اند که به موجب آن اطلاعات ژنتیک ۶.۷ میلیون گونه گیاهی و جانوری کره زمین در جایی در منظومه شمسی نگهداری خواهد شد تا این اطلاعات از گزند حوادث حفظ شوند.

یورو نیوز
مسئله محافظت از حیات گیاهی و جانوری در کره زمین برای چندین دهه است که به یکی از دغدغه‌های علمی دانشمندان تبدیل شده است. پژوهشگران می‌گویند ایجاد یک منبع جایگزین می‌تواند از حیات در برابر سناریوهای آخرالزمانی طبیعی و انسانی شامل انفجارهای ابرآتشفشانی، همه‌گیری‌های کشنده، تغییرات اقلیمی یا جنگ‌های هسته‌ای محافظت کند و بقای ژن‌ها را تضمین سازد.
مطابق این طرح، نمونه دی‌ان‌ای این گونه‌ها که شامل اسپرم‌های انسانی و جانوری و تخم و دانه گیاهان می‌شوند به کره ماه منتقل شده و در تونل‌ها و غارهایی که بیش از ۳ میلیارد سال پیش به صورت طبیعی در دل ماه ایجاد شده‌اند نگهداری خواهد شد.
بنابر طرح محققان، ۶.۷ میلیون ژن با دستکم ۲۵۰ پرواز فضاپیما به ماه منتقل می‌شوند و یخچال‌های بزرگ تعبیه شده در تونل‌ها برودت لازم برای محافظت از ژن‌ها (دمایی برابر منفی ۱۸۰ تا ۱۹۶ درجه سانتیگراد) را تامین خواهند کرد. انرژی این یخچال‌ها مستقیما به وسیله صفحه‌های خورشیدی تامین خواهد شد.
بازنویسی مسعود رضازده


Top