طوفانی به بزرگی زحل!

طوفانی به بزرگی زحل!

15 سپتامبر 2019 برابر با 24 شهریور 1398.در این تصویر، شاهد یکی از بزرگ‌ترین و کشیده‌ترین طوفان‌های رخ داده در منظومه‌ی شمسی هستید.

این طوفان عظیم که برای اولین در سال 2010 میلادی، در نیم‌کره‌ی شمالی سیاره‌ی زحل دیده شد، ابعادی بزرگ‌تر از زمین داشت؛ اما با گذشت زمان، گسترده‌تر شد و تمام دور سیاره را در بر گرفت.

هرچند رنگ‌های این تصویر مادون قرمز از زحل، واقعی نمی‌باشند، لکن می‌توان گفت که رنگ‌های نارنجی ابرهایی با عمق بیش‌تر و رنگ‌های روشن‌تر، ابرهای بالاتری را در جو سیاره به نمایش گذاشته‌اند.

این طوفان عظیم، از همان ابتدا، نه تنها از زمین، بلکه توسط فضاپیمای رباتیک ناسا، موسوم به کاسینی نیز، دنبال می‌شد.

اما، کاسینی برای آن‌که بتواند جزئیات بیش‌تری از این طوفان عظیم را ثبت نماید، در زاویه‌ای نسبت به زحل قرار گرفت که حلقه‌های معروف آن، از لبه دیده شوند.

در این نما، حلقه‌های زحل، به صورت یک نوار بسیار باریک افقی و به رنگ آبی مشخص هستند؛ سایه‌ی این حلقه‌ها که توسط نور خورشید ایجاد شده‌اند نیز، به صورت نوارهایی تاریک، بر روی ابرهای بالای جو زحل دیده می‌شوند.

این طوفان عظیم، پس از شش ماه فعالیت، به طرز شگفت‌آوری، آرام آرام، از گرد این سیاره محو شد.

جالب است بدانید، آن‌چه در بالای این طوفان عظیم، به صورت پیچ‌خورده و به رنگ نارنجی دیده می‌شود، آذرخش‌هایی هستند که به دلیل تغییرات فصلی، و با شروع بهار در نیم‌کره‌ی شمالی زحل پدیدار شده‌اند.

A Long Storm System on Saturn


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top