راه‌شیری بر فراز هرم مار بال‌دار

راه‌شیری بر فراز هرم مار بال‌دار

17 ژوئن 2019 برابر با 27 خرداد 1398.


برای دیدن فرود مار بال‌دار از این هرم مایایی، نیاز به یک زمان‌بندی دقیق داشته و می‌بایست در نزدیکی یکی از اعتدالین (برابران بهاری یا پاییزی) از اِل‌-کاستیو در شبه‌جزیره‌ی یوکاتان مکزیک بازدید نماید.

سپس، باید منتظر ماند تا به غروب خورشید نزدیک شده و در صورتی که آسمان صاف باشد، بخشی از سایه‌ی مشهور هرم که بر روی خودش، مثلث‌های به هم پیوسته‌ای شبیه به یک مار در حال غلتیدن ایجاد می‌کند را، به نظاره نشست.

این هرم پله‌دار چشم‌نواز، که به معبد کوکولکان نیز مشهور است، دارای ارتفاعی معادل 30 متر و قاعده‌ای برابر با 55 متر می‌باشد.

این بنا که مجموعه‌ای از تراس‌های مربعی (سوار بر هم) می‌باشد، بین قرن‌های نهم و دوازدهم میلادی، توسط اقوام پیشا-کلمبی ساخته شده و از آن می‌توان به عنوان یک تقویم، در عین حال ترازی برای محاسبات نجومی استفاده نمود.

اگرچه برای مشاهده‌ی پایین رفتن نوار میانی کهکشان راه‌شیری از فراز این هرم مایایی، نیاز به یک زمان‌بندی دقیق نیست، لکن، حتی ممکن بود، مایاهای باستان نیز از دانستن زمان دقیق قرار گرفتن راه‌شیری، سیاره‌ی زحل (سمت چپ) و سیاره‌ی مشتری (در سمت راست) در کنار یک‌دیگر، نسبت به زمان دقیق اعتدالین، شگفت‌زده شوند.

این تصویر، در ساعت 5 بامداد روز 17 آوریل سال 2019 ثبت گردیده است.

Milky Way over Pyramid of the Feathered Serpent


تهیه‌کننده‌ی تصویر:
Robert Fedez
مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top