هدیه کریسمس فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی چیست؟

هدیه کریسمس فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی چیست؟

ناسا روز ۴ دسامبر توسط فضاپیمای "دراگون" متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس، محموله جدیدی را که بخشی از آن هدایای کریسمس فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بود، روانه این ایستگاه کرد و با موفقیت به دست آنها رساند.


به گزارش ایسنا و به نقل از تک‌تایمز، فضاپیمای دراگون (Dragon) متعلق به شرکت فضایی اسپیس‌ایکس یک محموله ویژه را به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسانده است. این فضاپیما روز شنبه ۸ دسامبر، سه روز پس از پرتاب از ایستگاه پرتاب نیروی هوایی "کندی" کیپ کاناورال در فلوریدا به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید.


دراگون حامل بیش از ۲.۵ تن تجهیزات و لوازم و هدایا و وسایل کریسمس شامل میوه‌های تازه و وسایل برگزاری جشن برای ۶ فضانورد "گروه ۵۷" بود که اکنون ساکن ایستگاه فضایی هستند و سال نو میلادی را همان جا جشن خواهد گرفت.


البته موشک فالکون شرکت اسپیس‌ایکس پس از پرتاب و ارسال محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی، در راه بازگشت به زمین برای فرود، به دلیل به وجود آمدن مشکلاتی نتوانست در پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال فرود آید و بنابراین مجبور به فرود اضطراری بر فراز "اقیانوس اطلس" شد.


"جوئل مونتالبانو"، مدیر برنامه‌ریزی ایستگاه فضایی گفت: ما مقداری مواد غذایی اضافی، برخی غذاهای مرسوم برای کریسمس، سیب‌زمینی شیرین، بوقلمون، ذرت، نخود فرنگی، لوبیا سبز و برخی وسایل مرسوم جشن کریسمس را برای خدمه فرستادیم.‌ ضمن اینکه میوه‌های تازه نیز برای آنها ارسال کردیم.


خدمه ایستگاه فضایی در سال‌های گذشته هم لوازم و هدایای کریسمس را دریافت کرده بودند. حتی پارسال ناسا یک درخت کریسمس و هدیه‌هایی از طرف خانواده و دوستان فضانوردان ساکن در ایستگاه فضایی را برای آنها ارسال کرد.


"آنتون شکاپلروف"(Anton Shkaplerov) فضانورد روس گفته بود که بسته‌هایی برای ما آمده بود که روی آنها نوشته شده بود "۲۵ دسامبر باز شود" و برای فضانوردان روسی نوشته بود "۳۱ دسامبر باز شود".منوی شام کریسمس سال گذشته برای خدمه ایستگاه فضایی شامل بوقلمون، کلوچه‌های زنجبیلی، کاکائوی داغ و نان ذرت بود.


کپسول دراگون همراه با این وسایل و غذاها، تجهیزاتی را برای تحقیقات علمی به ایستگاه فضایی برد. این وسایل شامل یک زیستگاه جوندگان شامل ۴۰ موش، لیزر قدرتمند GEDI برای مطالعه جنگل‌های زمین، یک دستگاه موسوم به "SlingShot" که می‌تواند تا ۱۸ تاسواره را از فضاپیمای "سیگنوس"(Cygnus) که در حال حاضر در ایستگاه مستقر است و ۳۶ هزار عدد کرم بود.


دراگون همچنین سخت‌افزارهایی برای ایستگاه فضایی شامل تجهیزات رایانه‌ای، ابزار راهپیمایی فضایی، اجزای مختلف لباس فضانوردان و دیگر وسایل مورد نیاز خدمه را به آنجا رساند.


این ماموریت، شانزدهمین ماموریت تحویل بار اسپیس‌ایکس برای ناسا بود. این فضاپیما در ماه فوریه ۲۰۱۷ نیز محموله‌ای را به ایستگاه فضایی برده بود.


کپسول دراگون حدود یک ماه در ایستگاه فضایی سپری خواهد کرد و سپس به زمین بازخواهد گشت. فضانوردان آن را در ماه ژانویه سال آینده با حدود ۲ تن نتایج آزمایش و سایر ابزارها پر و راهی زمین خواهند کرد.


پیش‌بینی می‌شود که دراگون در اقیانوس آرام و توسط یک کشتی مخصوص فرود موشک فرود بیاید.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top