تصویر نجومی روز ناسا: صدا و تصویر دریافتی از سطح نشین اینسایت در سیاره مریخ

تصویر نجومی روز ناسا: صدا و تصویر دریافتی از سطح نشین اینسایت در سیاره مریخ

بازوی سطح نشین اینسایت، قدرت و کارایی زیادی دارد. این بازو با طول نزدیک به دو متر، دارای قلاب و بیل است. علاوه بر این، یک دوبین هم بر روی آن قرار دارد.

سطح نشین اینسایت به زودی با استفاده از لرزه سنج حساس خود، صداهای مختلفی که از اعماق سیاره به سطح مریخ می‌آید را خواهد شنید.

درواقع قسمت نارنجی رنگی که در پیش زمینه (جلوی) تصویر قرار دارد، گوش این سطح نشین است و به صداهای سیاره گوش می‌دهد. جسم گنبدی شکل و خاکستری رنگی که کنار آن قرار دارد هم پوشش محافظ این گوش است.

سطح نشین اینسایت، دو هفته پیش بر روی مریخ فرود آمد.

اینسایت در این مدت صداهای غیرمنتظره‌ای را شنید. علت پدید آمدن این صداها، لرزش های خفیفی بوده که به خاطر عبور باد های سیاره از بالای صفحه خورشیدی سطح نشین به وجود آمده بود.

نور خورشید به وسیله صفحات خورشیدی سطح نشین که در سمت راست تصویر قرار دارد، ذخیره می‌شود.

درحال حاضر دو بازو در مریخ درحال پردازش هستند، البته آنها حدوداً 600 کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند؛ زیرا بازوی فعال دیگر، به مریخ نورد کنجکاوی متصل است؛ مریخ نورد کنجکاوی، درحال کاوش و بررسی یک دهانه در فاصله دور است.

در این تصویر که حدوداً یک هفته پیش گرفته شده، خاک و سنگ های زنگ زده سیاره مریخ در آنطرف سطح نشین به همراه آسمان نارنجی رنگ این سیاره به خوبی مشخص است.

See Explanation.  Clicking on the picture will download
the highest resolution version available.

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر اینجا کلیک کنید.

اعتبار تصویر: NASA/JPL-Caltech
منبع: ناسا (NASA)


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top