بالن‌سواری تا ارتفاع 30 کیلومتری با 285 میلیون تومان!

بالن‌سواری تا ارتفاع 30 کیلومتری با 285 میلیون تومان!

محمدرضا رضایی
این در حالی است که معمولا هواپیماهای مسافربری در ارتفاع حدود 10 کیلومتری از سطح زمین پرواز می‌کنند، اما فکر می‌کنید اگر به ارتفاعات بالاتر سفر کنید، چه مناظری را خواهید دید؟ مثلا ارتفاع 30 کیلومتری از سطح زمین! ارتفاعی که اگر در آن قرار بگیرید، براحتی می‌توانید انحنای کره زمین و سیاهی فضای بیکران بالای آن را ببینید. بدون‌شک دیدن زمین و آسمان در این ارتفاع، تجربه بسیار متفاوت‌تری نسبت به یک پرواز هوایی معمولی در ارتفاع پایین است.
یک شرکت خصوصی آمریکایی به نام وُرد واید اینترپِرایز اعلام کرده، بالن‌هایی ساخته است که می‌تواند شهروندان عادی را به محدوده‌ای از آسمان ببرد که هیچ هواپیما یا وسیله پروازی دیگری قادر نیست به آنجا سفر کند. این محدوده ارتفاع حدود 30کیلومتری از سطح زمین است؛ ارتفاعی که در آن لایه استراتوسفر جو قرار دارد. در این ارتفاع به دلیل کاهش تراکم جو و نیز میزان اکسیژن، هیچ هواپیمایی قادر به پرواز نیست، زیرا موتورهای هواپیما با مکش هوا و استفاده از اکسیژن موجود در جو زمین کار می‌کنند. به همین دلیل، استفاده از بالن بهترین گزینه برای سفر به این ارتفاع است. در حال حاضر، روزانه صدها بالن از نقاط مختلف جهان (از جمله ایران) برای مقاصد هواشناسی به ارتفاع حدود 50 کیلومتری از زمین ارسال می‌شوند.
اکنون شرکت وُرد واید اینترپِرایز برای انجام نخستین پرواز آزمایشی بالن‌های خود (البته بدون‌سرنشین) آماده می‌شود. براساس برنامه اعلام‌شده، این بالن‌ها چند پرواز بدون‌سرنشین انجام می‌دهند تا کارشناسان درستی عملکرد آنها را بررسی کنند. در هر کدام از این پروازها تعدادی ابزار علمی، سنجنده و دوربین تصویربرداری نیز حمل می‌شود. این بالن‌ها می‌توانند به مدت یک روز، یک هفته یا حتی یک ماه در آسمان دوام بیاورند و از ارتفاع بالا، تصاویری با دقت پنج متر از زمین تهیه کنند. همچنین با این بالن‌ها می‌توان تغییرات آب و هوایی و وقوع توفان‌ها، آتش‌سوزی‌ها و رخدادهای زمینی را با دقت و سرعت بهتر رصد کرد. هزینه ساخت و بهره‌برداری از بالن‌های اینترپرایز در مقایسه با ماهواره‌ها بسیار پایین‌تر و مقرون‌ به‌صرفه‌تر است.
اما آنچه بالن‌های شرکت وُرد واید اینترپِرایز را برای همه جذاب کرده، استفاده از آنها برای اعزام شهروندان به لایه استراتوسفر زمین است. هزینه بلیت هر صندلی این بالن‌ها حدود 75 هزار دلار (حدود 285 میلیون تومان) قیمتگذاری شده است. مسئولان شرکت دنبال آن هستند که این هزینه را به 25 هزار دلار (حدود 95 میلیون تومان) کاهش دهند. مسافران در قبال پرداخت این هزینه وقتی با این بالن به ارتفاع حدود 30 کیلومتری از زمین می‌رسند، مناظر متفاوت و بسیار هیجان‌انگیزی از انحنای زمین را می‌بینند. در این ارتفاع آنها محدوده‌ای وسیع شاید به اندازه یک کشور کوچک را زیر پای خود می‌بینند و شهرهای نزدیک به هم مثل نقاط کوچک و مبهمی دیده می‌شود.
منبع : http://jamejamonline.ir


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top