تصویر نجومی روز ناسا: مقیاس جهان هستی

تصویر نجومی روز ناسا: مقیاس جهان هستی

جهان هستی در مقیاس کوچک چگونه به نظر می‌رسد؟ در مقیاس بزرگ چطور؟

انسان‌ها دارند به این نتیجه می‌رسند که در هر بخشی که تاکنون جستجو کرده‌اند، مکان‌های کاملاً متفاوتی وجود دارد.

برای مثال، تا اینجا که ما می‌دانیم، در مقیاس کوچک، هر پروتون دقیقاً مانند دیگری است اما در مقیاس بزرگ، هر کهکشان با کهکشان دیگر تفاوت دارد.

در یکی از مقیاس های معروفتر می‌توانیم به میز شیشه‌ای اشاره کنیم که صاف بودن آن، مکان خوبی برای کرم (کنه) گرد و غبار است که بر روی آن قرار بگیرد.

البته تمام مقیاس‌ها به خوبی کاوش نشده‌اند، مثلاً اینکه چه اتفاقی برای کوچکترین ذره‌ای که هنگام عطسه کردن از دهان شما خارج می‌شود، می‌افتد؟ این یکی از موضوعات داغی است که درحال بررسی است و دانستن آن هم احتمالاً به متوقف کردن انتشار بیماری های مختلف کمک خواهد کرد.

این انیمیشن فلش (در آدرس https://apod.nasa.gov/apod/ap181007.html مشاهده کنید.) نسخه‌ای مدرن و جدید از ویدیوی قدیمی Powers of Ten است (این ویدیو را می‌توانید در آدرس https://apod.nasa.gov/apod/ap150324.html مشاهده کنید.) و نسخه جدید، پنجره‌ای جدید رو به مقیاس های بسیار زیاد شناخته شده از جهان هستی‌مان باز می‌کند.

با حرکت دادن خط اسکرول که در پایین انیمیشن قرار دارد، می‌توانید مقیاس های مختلف را کاوش کنید و با کلیک بر روی هر مورد، می‌توانید اطلاعات مربوط به آن را ببینید.

برای مشاهده انیمیشن فلش، اینجا کلیک کنید.


لینک صفحه اصلی


اعتبار انیمیشن: Cary & Michael Huang
منبع: ناسا (NASA)


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top