تصویر نجومی روز ناسا: یک زبانه خورشیدی بسیار قدرتمند

تصویر نجومی روز ناسا: یک زبانه خورشیدی بسیار قدرتمند

این زبانه، یکی از قوی ترین زبانه های خورشید در طول تاریخ بوده است.

این زبانه، در سال 2003 اتفاق افتاد و در طیف الکترومغناطیس رصد شد. پرتو ایکس خارج شده از خورشید در آن زمان، بیش از 100 برابر حالت معمولی‌اش شده بود.

یک روز بعد از این اتفاق، 17 زبانه خورشیدی و همچنین اجرام خروجی از تاج خورشیدی (سی‌ام‌ای) که ذراتی پرانرژی هستند، به زمین برخورد کردند و باعث به وجود آمدن شفق‌ها شدند. همچنین این اتفاق، روی ماهواره‌ها هم تأثیر گذاشت.

فضاپیمایی که این فریم‌ها را ثبت کرد، سوهو نام دارد و در حالت امن لاک‌پشت مانند قرار گرفته بود تا مانع از آسیب دیدن آن از این اتفاق و طوفان های خورشیدی بعدی شود.

این ویدیو تایم لپس که در 10 ثانیه فشرده شده است، در واقعیت، 4 ساعت به طول انجامیده است. ذرات پیرامون سایه مرکزی خورشید، حدود سه چهارم ویدیو قابل مشاهده هستند. در انتهای ویدیو، شلوغی ذرات بیشتر می‌شود و در انتها، پروتون‌های خارج شده از انفجار، به سمت کاوشگر سوهو می‌آیند و به آن برخورد می‌کنند.

در سال 1859 و در همچین روزی، تأثیرات به وجود آمده از طوفان خورشیدی که حتی از این طوفان سال 2003 هم قوی تر بود، در اتفاقی که به آن "رویداد کارینگتون" گفته می‌شود، باعث اختلال در دستگاه های تلگراف شد.

طوفان های خورشیدی قدرتمندی نظیر این طوفان، می‌تواند باعث به وجود آمدن شفق های زیبایی در آسمان بشود، اما این طوفان‌ها همچنین ممکن است خطرهایی را به همراه داشته باشند، مانند آسیب به ماهواره‌ها و یا حتی اختلال در نیروگاه های برق در سرتاسر سیاره زمین.


اعتبار تصویر: SOHO Consortium, LASCO, ESA, NASA
منبع: ناسا (NASA)


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top